Z przemysłu prosto do kaloryferów

Bloomberg

Ciepło powstałe w wyniku produkcji można wykorzystać do ogrzewania domów.

Efektywne wykorzystywanie ciepła odpadowego to główne zadanie dwóch największych projektów prowadzonych w ramach Veolii, międzynarodowej grupy działającej w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym, a także gospodarki odpadami. Dzięki tej inicjatywie w sposób ekologiczny ogrzewane są domy położone w pobliżu Odlewni Volkswagen Poznań oraz całe Miasteczko Śląskie.

Wykorzystywanie powstającego przy okazji procesu produkcyjnego ciepła to ważny element tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Jej tworzenie to w opinii Veolii jedyny możliwy kierunek zrównoważonego rozwoju świata. Dlatego firma tworzy i wdraża rozwiązania, których celem jest poprawa dostępu do zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony i odnowy.

Odlewnia w Poznaniu

Przykładem rozsądnego wykorzystywania posiadanych zasobów może być współpraca odlewni Volkswagen Poznań, największej odlewni głowic cylindrowych w Europie, z Veolia Energia Poznań. W jej ramach została uruchomiona instalacja do odzysku ciepła pochodzącego z procesów technologicznych, które zamiast do atmosfery trafiają do 30 położonych nieopodal budynków. To jeden z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej przypadków odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego.

Innowacyjna koncepcja tego projektu pozwala przeprowadzić przez węzeł Veolii ciepło emitowane przez sprężarki w zakładzie bezpośrednio do sieci miejskiej.Cały proces udało się przeprowadzić poprzez wymianę sprężarek na jednostki z modułami do odzysku ciepła, budowę instalacji do odzysku ciepła i połączenia jej z systemem ciepłowniczym.

W efekcie tych działań udaje się zagospodarować 12 000 GJ/rok ciepła odpadowego. Do atmosfery trafia mniej o 1100 Mg/rok CO2. Dodatkowo zmniejszono zużycie wody wykorzystywanej do chłodzenia o 17 milionów litrów rocznie.

Niższe opłaty za ciepło

Innym godnym zauważenia przykładem stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym jest produkcja i dystrybucja ciepła w Miasteczku Śląskim, oparta na wspólnych działaniach między Veolią, Hutą Cynku i gminą.

Produkcja ciepła odbywa się teraz poprzez spalanie gazu odpadowego z procesu produkcji cynku w hucie. Następnie ciepło jest dystrybuowane przy wykorzystaniu niskoparametrowej sieci cieplnej poprzez układy pompowe do budynków. Siecią ciepłowniczą zarządza Veolia, która jest odpowiedzialna za dystrybucję ciepła na terenie całego miasta.

Dzięki temu zlikwidowano na terenie gminy nieefektywną przepompownię i wybudowano układy zmieszania pompowego w budynkach. Prowadzony jest również rozwój sieci na terenie miasta poprzez podłączenie nowych klientów oraz prowadzone są niezbędne modernizacje dla jak najbardziej efektywnego wykorzystania ciepła odpadowego.

„Efektem ubocznym” tego rozwiązania jest obniżenie opłat za ogrzewanie o 9 proc.

Mogą Ci się również spodobać

OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

Wydobycie ropy przez kartel eksporterów jest najniższe od czterech lat. W tym roku apetyt ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

Irańska ropa groźna dla Rosji

Co najmniej 153 mln dolarów wyniosą starty Rosji po pełnym powrocie Iranu na rynek ...

Marcin Roszkowski: Zamrożenie cen energii dało fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Shell żegna Nową Zelandię

Międzynarodowy gigant paliwowy sprzedaje kolejny biznes zagraniczny. Tym razem w Nowej Zelandii. Kupuje go ...