Nie mogą truć i muszą dawać tanią energię

Benaja Clever, center, and Lael Clever, right, children of Tommy Clever, play with Raphael Lorenz in a treehouse in the yard of their solar-powered home in Berlin, Germany, on Wednesday, June 18, 2008. Germany/Bloomberg News

Wybór sposobu ogrzewania zależy od infrastruktury (np. dostęp do sieci gazowej), wymagań ekonomicznych i wygody. Tak szerokiej oferty, jaka jest teraz, jeszcze nie było.

Sprawność kondensacyjnych kotłów gazowych sięga 98 proc., zaś konwencjonalnych – 90 proc. Oba rodzaje urządzeń mogą spalać zarówno gaz ziemny, jak i propan lub propan-butan. Różnią się jedynie palnikami.

Przyjmując, że cena gazu ziemnego wynosi 2,2–2,3 zł za m sześc., a propanu – 2,9 zł za litr, okazuje się, że 1 kWh gazu ziemnego kosztuje 2,1–2,2 zł, zaś propanu – 0,42 zł. Fachowcy nie radzą używania mieszanki propanu i butanu. Jest co prawda tańsza od czystego propanu, ale wymaga przechowywania w temperaturach wyższych od zera, czyli w podziemnych zbiornikach, dużo droższych od naziemnych. Ponadto propan odparowuje w wyższej temperaturze niż butan, co może powodować złą pracę kotła.

Gaz LPG wymaga zbiornika, natomiast ziemny podłączenia do sieci. Przyłącze gazowe według stawek PGNiG dostarczające poniżej 10 m sześc. na godzinę kosztuje ryczałtowo od 1,8 do niecałych 2 tys. zł (w zależności od oddziału) za odcinek nie dłuższy niż 15 metrów. Każdy dodatkowy metr kosztuje 60–80 zł (w zależności od oddziału).

Piece olejowe charakteryzują się sprawnością na poziomie 92 proc. Ceny oleju opałowego są nieprzewidywalne, ogólnie jest to drogie paliwo. Ponadto prawo budowlane wymaga, aby kotłownia miała powyżej 8 m sześc. kubatury i wysokość co najmniej 2,2 m.

Prosta obsługa

Instalacja ogrzewania na prąd jest bardzo prosta. Nie jest wymagana kotłownia. Nie trzeba nawet kupować kotłów, bo można zastosować ogrzewanie podłogowe. Obsługa takiego ogrzewania jest bardzo prosta. Prąd to czyste paliwo.
Słabą stroną są wysokie koszty ogrzewania. Cena kilowatogodziny energii jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku gazu. Nie równoważy tej różnicy nawet wysoka, 99-proc. sprawność kotłów elektrycznych. Warto też rozważyć instalację ogrzewania awaryjnego na wypadek braku zasilania.

Energię elektryczną czerpią także pompy ciepła. Z pobranej jednostki energii elektrycznej potrafią stworzyć trzy–cztery jednostki ciepła, zatem ich sprawność sięga 400 proc. Koszt uzyskanej kilowatogodziny energii cieplnej jest podobny do kosztu energii uzyskanej ze spalania ekogroszku. Jednak wydatek (do 34 tys. zł) na pompę ciepła jest dwu-, trzykrotnie wyższy w porównaniu z grzewczą instalacją spalającą ekogroszek. To sprawia, że w podobnej proporcji wydłuża się zwrot kosztów z inwestycji.

Praca wiatraków

Tanią energię obiecują grzałki elektryczne zasilane przez prąd produkowany przez wiatraki. Dwukilowatowe zaspokoją zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepłą wodę. Najnowsze konstrukcje, o pionowej osi obrotu, osiągają nominalną moc już przy porywach wiatru dochodzących do 1,8 m/s, zaś zauważalne ilości energii produkują przy powiewach dochodzących do 0,8 m/s. Nie wymagają zatem wietrznych warunków. Ponadto są lekkie – ważą 300 kg – wobec czego nie trzeba wzmacniać stropów przy ich instalacji.
Panel solarów umożliwi podgrzanie wody użytkowej dla dwuosobowej rodziny i pozwala na całkowite wyłączenie kotłów w miesiącach letnich. Niedogodnością jest jednak konieczność cyrkulacji wody, aby do solara dopływała chłodniejsza.

Węgiel w nowej postaci

Pogłoski o śmierci węgla wydają się być przedwczesne. Węglowy granulat zwany ekogroszkiem oferowany jest z zawartością popiołu od 3 do 10 proc. Spalany w piecach nowej generacji, o sprawności 85 proc., zapewnia atrakcyjny koszt 1 kWh ciepła – dwa razy niższy w porównaniu z gazem i 3,5 razy niższy od elektryczności.
Podobne piece spalają pelet, czyli niewielkie grudki sprasowanych odpadów drzewnych. Urządzenia mogą automatycznie podawać paliwo.

Gaspol szacuje, że średni roczny koszt ogrzewania ekogroszkiem nowo zbudowanego domu o powierzchni 120–140 mkw. sięgnie 1500 zł, a w przypadku peletu będzie to 2 tys. zł. Ogrzewanie przy użyciu propanu kosztuje 2,3–2,9 tys. zł w zależności od sposobu sfinansowania zakupu zbiornika. Dla porównania: ogrzewanie olejem opałowym wyceniono na 3 tys. zł rocznie, zaś gazem ziemnym – 1900 zł.
Planując inwestycje należy mieć na uwadze koszty przyłączenia (w przypadku gazu), ewentualnie zakup zbiornika, piec, zbiornik na wodę, komin, a w przypadku pomp ciepła – odwierty. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC zaprasza 20 krajów

Kartel eksporterów ropy zaprosił na spotkanie w sprawie przedłużenia ograniczenia wydobycia, 20 państw spoza ...

Gazowy cud na Ukrainie

W ciągu dwóch lat Ukraina zmniejszyła swoje zapotrzebowanie na gaz o jedną trzecią. To ...

MOL coraz więcej zarabia

Węgierski koncern mocno zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz osiągnął historyczne wyniki ...

Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Kosztem około 184 mln zł ma postać w Płocku obiekt, który umożliwi koncernowi rozwój ...

USA wyprzedzą Rosję w eksporcie ropy

Rosnące amerykańskie inwestycje w złoża łupkowe, szybko dadzą wymierne profity. Za rok kraj stanie ...

Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość – mówi Zuzanna ...