„Mamy propozycję powołania grupy roboczej ds. rozwoju energii wodorowej i rozwoju technologii magazynowania energii” – zapowiedział Aleksandr Nowak wicepremier Rosji na posiedzeniu międzyrządowej komisji rosyjsko-saudyjskiej ds. współpracy handlowej, gospodarczej, naukowej i technicznej.
W Rosji zadanie rozwoju energetyki wodorowej jest zapisane w kluczowym strategicznym dokumencie sektorowym – zaktualizowanej Strategii Energetycznej Federacji Rosyjskiej do 2035 roku.
W październiku 2020 r rosyjski rząd zatwierdził plan działań („mapę drogową”) rozwoju energetyki wodorowej w Rosji do 2024 r. Celem jest „zwiększenie produkcji i rozbudowa zakresu zastosowania wodoru jako przyjaznego środowisku nośnika energii, a także wejście kraju w szeregi światowych liderów w jego produkcji i eksporcie”.
Rosja chce dostarczać na światowy rynek od 7,9 do 33,4 mln ton przyjaznych środowisku rodzajów wodoru, zarabiając na eksporcie wodoru od 23,6 do 100 miliardów dolarów rocznie. Do 2030 r Rosjanie planują zajmować 20 proc. rynku wodoru. Planowane jest utworzenie „klastra wodorowego” na dalekowschodniej wyspie Sachalin, położonej 50 km na północ od japońskiego Hokkaido.
Zdaniem ekspertów, do 2050 roku udział wodoru w globalnym bilansie energetycznym może znacznie wzrosnąć. To efekt rozwijającej się na świecie dekarbonizacji gospodarek i ograniczania negatywnego wpływu kopalin na środowisko. Energia wodorowa jest postrzegana jako jeden z kluczowych obszarów osiągnięcia neutralności węglowej. Wodór można pozyskiwać ze źródeł niskoemisyjnych (woda). A co najważniejsze, jego wykorzystanie jako nośnika energii nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych.