Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Bloomberg

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację projektu.

– Jeżeli będziemy mieć najostrzejszą wersję sankcji, to będziemy szukać sposobu zmiany struktury finansowania projektu. Ale nie jest to największe wyzwanie. Mamy nadzieję, że strona ekonomiczna inwestycji weźmie u inwestorów górę nad polityczną – stwierdził dziś Arkadij Dworkowicz wicepremier Rosji odpowiedzialny za energetykę, cytowany przez agencję Prime.

W końcu kwietnia spółka Nord Stream 2 (należy wyłącznie do Gazpromu) podpisała porozumienie o współfinansowaniu gazociągu na dnie Bałtyku. Sygnatariusze – Shell, OMV (Austria), Engie (Francja) oraz niemieckie Uniper i Wintershall zobowiązały się udzielić Gazpromowi kredytu – po 950 mln euro ze stawką roczną 6 proc. do 2019 r. Gazprom także musi wnieść taką samą kwotę.

W lipcu Rosjanie dostali od partnerów po 324 mln euro. Resztę wpłat zachodnie firmy uzależniały od dalszych decyzji Nord Stream-2 co do finansowania projektu. Sytuacja zmieniła się w sierpniu, kiedy Donald Trump podpisał ustawę zaostrzającą sankcje – nie tylko wobec rosyjskich firm i osób, ale też zachodnich, które będą współpracować z Rosjanami przy projektach energetycznych, w tym Nord Stream 2. Francuzi z Engie zapowiedzieli wtedy, że wstrzymują się z realizacją porozumienia.

Niedawno prezes Gazpromu Aleksiej Miller zapewniał, że amerykańskie ograniczenia „w żaden sposób nie zmniejszają możliwości Gazpromu do zaciągania kredytów zagranicznych”.

Tak jednak nie jest, bowiem amerykańskie sankcje skróciły maksymalny okres finansowania rosyjskich koncernów sektora ropy i gazu z 90 dni do 60 dni.

Jeżeli Gazprom chce więc zaciągnąć długoterminowy kredyt, to nie dostanie do ani w Europie Zachodniej, ani w USA. Musi szukać pieniędzy w Azji. Nie wiadomo jednak, na jakich warunkach tamtejsze banki będą chciały kredytować Rosja.

Projekt wciąż jest uznawany za niepewny a inwestorzy mają w pamięci South Stream, który Gazprom musiał przerwać z grudniu 2015 r, po tym jak zaawansowanej inwestycji sprzeciwiła się Komisja Europejska. Rosjanie stracili na tym co najmniej 5 mld dol..

Mogą Ci się również spodobać

Potrzebny mądry restart gospodarki

Coraz więcej ludzi na ulicach, coraz większe korki na drogach i coraz więcej samolotów ...

PGNiG więcej zainwestuje w Norwegii

Koncern chce pozyskać nowe koncesje, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na ...

Wzrośnie liczba stacji z paliwami alternatywnymi

Więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania gazu i wodoru. Spółki ...

Energetyka czeka na młodych

Napływ świeżej krwi do spółek to warunek, by w sektorze dokonała się rewolucja przemysłowa ...

Puławy wesprą polski węgiel

Chemiczna spółka zmienia plany: miała być elektrociepłownia gazowa, będzie węglowa. We wtorek poznamy plany ...

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...