Według Rosstatu (urząd statystyczny Rosji) w lipcu wydobycie węgla w kraju spadło o 6,7 proc. w ujęciu rocznym, a jego łączna wielkosć – 31,5 mln ton – była najniższa od pandemii w 2020 roku. W stosunku do szczytów wykazanych w grudniu 2022 r. spółki węglowe straciły około 12 mln ton miesięcznego wydobycia, czyli 27 proc. W sierpniu spadek wydobycia węgla przyspieszył do 10,1 proc. rok do roku.
Sankcje Zachodu i cła chińskie na węgiel topią rosyjskie górnictwo
- Zachodnie sankcje stały się kluczowym problemem dla rosyjskiego przemysłu węglowego - zauważa Janis Kluge, badacz w niemieckim Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Międzynarodowym, cytowany przez gazetę RBK. W odróżnieniu od ropy i gazu, które Unia Europejska w dalszym ciągu kupuje, choć w niewielkich ilościach, węgiel objęty jest całkowitym embargiem, a kraje azjatyckie, które w zeszłym roku zakupiły rosyjski węgiel, znacznie zmniejszyły popyt.
Czytaj więcej
Deputat to część wynagrodzenia za pracę które wypłacane jest w naturze. Jedną z jego najbardziej znanych form jest deputat węglowy. Wbrew pozorom, by go utrzymać, nie trzeba być koniecznie górnikiem. Często również deputat węglowy przybiera przyznawany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Jego wysokości powiązana jest wtedy z ceną węgla.
- Dostawy do Chin w I połowie 2024 roku spadły o 8 proc. i nie należy się spodziewać ich wzrostu – skarżył się we wrześniu Siergiej Cywilew, minister energii. - Pekin wprowadził cła na rosyjski węgiel – wyjaśnił minister. Jednocześnie inni dostawcy – Indonezja i Australia – nie zostali nimi objęci, ponieważ są częścią strefy wolnego handlu z Chinami.
Według szacunków fińskiego instytutu CERA monitorującego sytuację z rosyjskimi surowcami energetycznymi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Indie zmniejszyły import węgla z Rosji o 55 proc., a z Turcji o 47 proc. Całkowity eksport węgla z Rosji w okresie styczeń–lipiec spadł oficjalnie o 11,4 proc., do 112,6 mln ton.