Spór o kopalnię Turów nie cichnie. Będzie druga skarga z Niemiec

Saksońska Żytawa chce po raz drugi zaskarżyć kopalnię węgla brunatnego Turów – informują niemieckie media.

Publikacja: 27.03.2023 18:00

Spór o kopalnię Turów nie cichnie. Będzie druga skarga z Niemiec

Foto: Bloomberg

Niemieckie miasto Żytawa (Zittau) w Saksonii chce wnieść drugą skargę przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów – informują niemieckie media. Jak podał dziennik „Saechsische Zeitung”, decyzję tę podjęły władze miasta na nadzwyczajnej naradzie w sobotę, 25 marca. Rada miasta jednogłośnie zagłosowała w sprawie skargi. „Konkretnie chodzi o podjętą w połowie lutego decyzję polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu koncesji na dalsze wydobycie węgla brunatnego w Turowie do roku 2044 – pisze dziennik „Frankfurfer Allgemeine Zeitung” („FAZ”).

„Bild” podaje, że pozwem z Żytawy będzie się musiał zająć sąd w Warszawie.

Czytaj więcej

Plany rządu: w 2040 r. prądu z węgla ma już prawie nie być

Brak decyzji

Według władz Żytawy ocena oddziaływania na środowisko wymagana do dalszej eksploatacji kopalni nie jest jeszcze prawnie wiążąca. Jesienią ubiegłego roku Żytawa złożyła skargę na ten dokument, a ponieważ nie podjęto jeszcze żadnej decyzji, władze miasta uważają, że nie może zostać zakończona procedura wydania zezwoleń na dalszą eksploatację.

Stwierdzono również, że władze niemieckiego miasta nie zostały oficjalnie poinformowane o tak daleko idącej decyzji – czytamy w „FAZ”.

Wielkie szkody

Dziennik z Frankfurtu przypomina, że według sporządzonych analiz saksońskie miasto może obniżyć się nawet o jeden metr, jeśli w Turowie dalej będzie wydobywany węgiel brunatny. Ponadto – jak argumentuje miasto – w procesie przydzielania koncesji nie uwzględniono obaw o zanieczyszczenie wód gruntowych, emisji drobnych pyłów i hałasu, a także nie wzięto pod uwagę rekultywacji pozostałego otworu po zakończeniu wydobycia węgla.

Gazeta przypomina, że plany rozbudowy wywołały także napięcia między Czechami a Polską. Czechy początkowo złożyły pozew przeciwko planom Turowa do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a w lutym 2022 roku oba kraje osiągnęły porozumienie – co było zaskoczeniem. Umowa przewiduje m.in. budowę ziemnego muru przeciw hałasowi oraz wypłaty odszkodowań dla Czech w wysokości 45 mln euro – czytamy.

Węgiel
Ogromny nadmiar węgla w Europie. Potaniał o 80 proc.
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Węgiel
Bogdanka pokazuje wyniki
Węgiel
Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak
Węgiel
Kompromis metanowy uratuje polskie kopalnie? Trzy pytania do Adama Jarubasa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Węgiel
Mniej węgla niż przed rokiem od polskich kopalń
Węgiel
Bruksela ugina się ws. polskiego górnictwa? Nie do końca