„Solidarność” domaga się interwencji Sasina w spór między Tauronem a Rafako

Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zaapelował do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o zaangażowanie się w mediacje między Rafako i Tauronem. Tej pierwszej w efekcie sporu grozi upadłość i utrata miejsc pracy przez ok. 1000 osób.

Publikacja: 23.01.2023 19:02

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Foto: PAP/Artur Reszko

„Solidarność” zabiera głos pierwszy raz w konflikcie między spółką Tauron Wytwarzanie, właścicielem bloku 910 MW, a spółką Rafako, która była odpowiedzialna za jego budowę. Spór dotyczy przyczyny awarii jednostki. Rafako uważa, że to głównie efekt niewłaściwego obchodzenia się z jednostką przez Tauron i spalania węgla o niewłaściwych parametrach. Tauron Wytwarzanie uważa, że przyczyną są wady konstrukcyjne bloku.

Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność" z niepokojem obserwuje spór między spółkami Rafako oraz Tauron Wytwarzanie powstały wokół przyczyn awarii bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. „Konflikt ten w naszej ocenie wymknął się spod czyjejkolwiek kontroli i może przynieś dramatyczne konsekwencje. Najlepszym tego dowodem jest zapowiedź zarządu Rafako dotycząca złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości tej zatrudniającej około tysiąca osób firmy. Za nasz obowiązek uznajemy podjęcie wszelkich działań na rzecz ochrony miejsc pracy pracowników obu wymienionych wyżej spółek” – czytamy w liście do wicepremiera.

Czytaj więcej

Przyszłość Rafako rozstrzygnie się wkrótce. Ministerstwo rozkłada ręce

„W związku z powyższym, mając na uwadze fakt, te Skarb Państwa bezpośrednio lub w sposób pośredni jest akcjonariuszem i Tauronu, i Rafako wzywamy Ministerstwo Aktywów Państwowych do zaangażowania się w spór w charakterze mediatora” – czytamy w liście datowanym na 18 lutego.

Kolejnym postulowanym przez „Solidarność” krokiem powinno być jak najszybsze powołanie zespołu niezalenych ekspertów, którego celem będzie przeprowadzenie audytu technicznego mającego na celu wyczerpujące i jednoznaczne wyjaśnienie przyczyn awarii bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. „Najwyższy czas, aby przeciąć wzajemne publiczne przerzucanie się winą w tej kwestii przez Tauron Rafako. Dalsze próby ustalenia odpowiedzialności za zaistniałą sytuujące za pomocą medialnych przepychanek mogą, przynieś dalsze szkody dla obu firm, zarówno w wymiarze finansowym, jak i wizerunkowym” – podkreśla „Solidarność”.

We wtorek 24 stycznia br. obie strony sporu mają rozmawiać przed Prokuratorią Generalną.

Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Węgiel
PGE nie chce "miękkiego" wydzielenia węgla. Liczy na pozbycie się elektrowni z Grupy