Reklama
Rozwiń

Były prezydent Mongolii kradł węgiel. Był szefem wielkiej szajki złodziei

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga, siedmiu parlamentarzystów i wielu innych wysokich rangą urzędników jest zamieszanych w kradzież węgla na dużą skalę. Według nieoficjalnych danych ukradli łącznie 6,5 mln ton węgla o wartości 1,7 mld dolarów.

Publikacja: 13.12.2022 16:03

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga

Foto: PAP/EPA

Wspólna grupa zadaniowa Agencji Antykorupcyjnej, Generalnej Dyrekcji Wywiadu i Generalnej Dyrekcji Policji Mongolii bada sprawę wydobycia i sprzedaży węgla, a także zakupu towarów i usług ze środków publicznych.

Czytaj więcej

Mongolia. Ratunek przyjdzie z MFW

Zarzuty postawiono już 35 osobom. Przeszukania przeprowadzono również w 47 obiektach, zatrzymano 15 osób, 10 osób przebywa w areszcie śledczym.

Mongolska Agencja Antykorupcyjna poinformowała we wtorek, że istnieją podstawy by przypuszczać, że oprócz byłego prezydenta w węglowy proceder zaangażowany był były przewodniczący administracji prezydenta, były minister rozwoju dróg i transportu, były szef biura prezydenta oraz gubernator prowincji Ajmag - wylicza agencja Interfaks.

W stolicy Mongolii od kilku dni trwają protesty w związku ze skandalem wywołanym informacjami o kradzieży węgla, co w połączeniu z brakami węgla w samej Mongolii i zawyżaniem jego cen przez hurtowników, wyprowadziło ludzi na ulice. Według nieoficjalnych danych, w kraju skradziono łącznie 6,5 mln ton węgla o wartości 1,7 mld dolarów.

Władze mongolskie zwróciły się do Chin z prośbą o pomoc w śledztwie w tej sprawie, a to dlatego, że 86 proc. mongolskiego eksportu trafia do Chin, z czego ponad połowa to węgiel.

W całym 2021 r Mongolia wyeksportowała do Chin 16 milionów ton węgla, podczas kiedy w tym roku (9 miesięcy) wysłała co najmniej 19 milionów ton, według mongolskiego Narodowego Biura Statystycznego. Wartość węgla wyeksportowanego przez Mongolię w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku wyniosła 4,5 mld dolarów.

To prawie trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Czytaj więcej

Kopalnie bitcoinów podważają cele klimatyczne Chin
Węgiel
Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej
Węgiel
W Rybniku dłużej przy węglu. PGE podjęła decyzję
Węgiel
Barbórka w Katowicach. Węgiel ma być nadal filarem bezpieczeństwa energetycznego
Węgiel
Rozmowy o dotowaniu polskich kopalń w następnym tygodniu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Węgiel
Tauron ma nadzieje, że starsze elektrownie węglowe będą działać dłużej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku