Były prezydent Mongolii kradł węgiel. Był szefem wielkiej szajki złodziei

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga, siedmiu parlamentarzystów i wielu innych wysokich rangą urzędników jest zamieszanych w kradzież węgla na dużą skalę. Według nieoficjalnych danych ukradli łącznie 6,5 mln ton węgla o wartości 1,7 mld dolarów.

Publikacja: 13.12.2022 16:03

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga

Były prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga

Foto: PAP/EPA

Wspólna grupa zadaniowa Agencji Antykorupcyjnej, Generalnej Dyrekcji Wywiadu i Generalnej Dyrekcji Policji Mongolii bada sprawę wydobycia i sprzedaży węgla, a także zakupu towarów i usług ze środków publicznych.

Czytaj więcej

Mongolia. Ratunek przyjdzie z MFW

Zarzuty postawiono już 35 osobom. Przeszukania przeprowadzono również w 47 obiektach, zatrzymano 15 osób, 10 osób przebywa w areszcie śledczym.

Mongolska Agencja Antykorupcyjna poinformowała we wtorek, że istnieją podstawy by przypuszczać, że oprócz byłego prezydenta w węglowy proceder zaangażowany był były przewodniczący administracji prezydenta, były minister rozwoju dróg i transportu, były szef biura prezydenta oraz gubernator prowincji Ajmag - wylicza agencja Interfaks.

W stolicy Mongolii od kilku dni trwają protesty w związku ze skandalem wywołanym informacjami o kradzieży węgla, co w połączeniu z brakami węgla w samej Mongolii i zawyżaniem jego cen przez hurtowników, wyprowadziło ludzi na ulice. Według nieoficjalnych danych, w kraju skradziono łącznie 6,5 mln ton węgla o wartości 1,7 mld dolarów.

Władze mongolskie zwróciły się do Chin z prośbą o pomoc w śledztwie w tej sprawie, a to dlatego, że 86 proc. mongolskiego eksportu trafia do Chin, z czego ponad połowa to węgiel.

W całym 2021 r Mongolia wyeksportowała do Chin 16 milionów ton węgla, podczas kiedy w tym roku (9 miesięcy) wysłała co najmniej 19 milionów ton, według mongolskiego Narodowego Biura Statystycznego. Wartość węgla wyeksportowanego przez Mongolię w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku wyniosła 4,5 mld dolarów.

To prawie trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Czytaj więcej

Kopalnie bitcoinów podważają cele klimatyczne Chin
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Węgiel
JSW tnie inwestycje na ponad miliard złotych, a wiceprezes odchodzi
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Węgiel
JSW złożyła wniosek na rozpoznanie złoża węgla koksującego Dębieńsko