Nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii. Pierwsza od kilku dekad

Brytyjski rząd zatwierdził budowę nowej głębokiej kopalni węgla, która ma dostarczać paliwo dla sektora hutnictwa stali. Decyzja wywołała krytykę przeciwników, bo utrudni realizację celów klimatycznych.

Publikacja: 08.12.2022 09:45

Nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii. Pierwsza od kilku dekad

Foto: Bloomberg

Kopalnię Woodhouse Colliery w północno-zachodniej Anglii wykona firma West Cumbria Mining. Zakład powstanie w ciągu 2 lat na działce 23 hektarów (60 boisk piłkarskich) za 165 mln funtów (201 mln dolarów), co wyliczono w 2019 r., zatrudni docelowo 500 osób, będzie dostarczać przez 50 lat węgiel koksujący używany do wytopu stali. Projekt ujawniony w 2014 r. został skrytykowany przez niezależną grupę doradczą rządu ds. spraw klimatu, partie opozycyjne, ekologów, Greenpeace i Gretę Thunberg — pisze Reuter.

- Węgiel będzie używany do produkcji stali, inaczej trzeba by go importować. Nie będzie przeznaczony dla sektora energetyki. Kopalnia ma być zakładem o zerowej emisji spalin, zapewni w regionie zatrudnienie i rozwój — podał resort społeczności i samorządu lokalnego po wydaniu zgody przez ministra Michaela Gove.

Większość węgla będzie eksportowana do Europy, po 5 lat od uruchomienia kopalni będzie to ponad 80 proc. urobku.

Paul Elkins, profesor zasobów naturalnych i polityki ochrony środowiska w Instytucie UCL uznał, że ta kopalnia nie na sensu ekologicznego i ekonomicznego. — Zatwierdzenie jej szkodzi reputacji kraju, który chce być światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu i naraża go na uzasadniony zarzut hipokryzji, bo każemy innymi krajom rezygnować z węgla, a sami nie robimy tego — powiedział w relacji Reutera.

John Gummer, szef niezależnej komisji ds. zmiany klimatu (CCC) też skrytykował projekt w Woodhouse. — Odchodzenie od węgla jest najważniejszym wymogiem światowego wysiłku dojścia do zerowej emisji netto. Ta decyzja zwiększa światowe emisje — stwierdził.

Wielka Brytania była kolebką rewolucji przesyłowej, w prawie 3 tys. kopalni pracowało 1,2 mln ludzi. Ostatnią zamknięto w 2015 r. Parlament w Londynie zatwierdził ustawy przewidujące dojście w 2050 r. do zerowej netto emisji gazów cieplarnianych.

Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Węgiel
PGE nie chce "miękkiego" wydzielenia węgla. Liczy na pozbycie się elektrowni z Grupy