Reklama
Rozwiń

Nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii. Pierwsza od kilku dekad

Brytyjski rząd zatwierdził budowę nowej głębokiej kopalni węgla, która ma dostarczać paliwo dla sektora hutnictwa stali. Decyzja wywołała krytykę przeciwników, bo utrudni realizację celów klimatycznych.

Publikacja: 08.12.2022 09:45

Nowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii. Pierwsza od kilku dekad

Foto: Bloomberg

Kopalnię Woodhouse Colliery w północno-zachodniej Anglii wykona firma West Cumbria Mining. Zakład powstanie w ciągu 2 lat na działce 23 hektarów (60 boisk piłkarskich) za 165 mln funtów (201 mln dolarów), co wyliczono w 2019 r., zatrudni docelowo 500 osób, będzie dostarczać przez 50 lat węgiel koksujący używany do wytopu stali. Projekt ujawniony w 2014 r. został skrytykowany przez niezależną grupę doradczą rządu ds. spraw klimatu, partie opozycyjne, ekologów, Greenpeace i Gretę Thunberg — pisze Reuter.

- Węgiel będzie używany do produkcji stali, inaczej trzeba by go importować. Nie będzie przeznaczony dla sektora energetyki. Kopalnia ma być zakładem o zerowej emisji spalin, zapewni w regionie zatrudnienie i rozwój — podał resort społeczności i samorządu lokalnego po wydaniu zgody przez ministra Michaela Gove.

Większość węgla będzie eksportowana do Europy, po 5 lat od uruchomienia kopalni będzie to ponad 80 proc. urobku.

Paul Elkins, profesor zasobów naturalnych i polityki ochrony środowiska w Instytucie UCL uznał, że ta kopalnia nie na sensu ekologicznego i ekonomicznego. — Zatwierdzenie jej szkodzi reputacji kraju, który chce być światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu i naraża go na uzasadniony zarzut hipokryzji, bo każemy innymi krajom rezygnować z węgla, a sami nie robimy tego — powiedział w relacji Reutera.

John Gummer, szef niezależnej komisji ds. zmiany klimatu (CCC) też skrytykował projekt w Woodhouse. — Odchodzenie od węgla jest najważniejszym wymogiem światowego wysiłku dojścia do zerowej emisji netto. Ta decyzja zwiększa światowe emisje — stwierdził.

Wielka Brytania była kolebką rewolucji przesyłowej, w prawie 3 tys. kopalni pracowało 1,2 mln ludzi. Ostatnią zamknięto w 2015 r. Parlament w Londynie zatwierdził ustawy przewidujące dojście w 2050 r. do zerowej netto emisji gazów cieplarnianych.

Węgiel
Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej
Węgiel
W Rybniku dłużej przy węglu. PGE podjęła decyzję
Węgiel
Barbórka w Katowicach. Węgiel ma być nadal filarem bezpieczeństwa energetycznego
Węgiel
Rozmowy o dotowaniu polskich kopalń w następnym tygodniu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Węgiel
Tauron ma nadzieje, że starsze elektrownie węglowe będą działać dłużej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku