- Po ataku Rosji trzeba było zastąpić mechanizmy rynkowe, mechanizmami sprawnego państwa mówił w premier Morawiecki i jako przykład podał kwestię węgla.

Premier Morawiecki poinformował, że już ponad 2000 gmin podpisało umowy na dystrybucję węgla a państwo jest gotowe na dalsze dostawy surowca. - Dzisiaj mogę powiedzieć: mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że ten węgiel jest - zapewnił.

Zdaniem premiera problemem jest jedynie to, że w niektórych gminach składy węglowe, z którymi gminy podpisały umowy są już zapełnione, dlatego tu w porcie czeka kilka składów. Jednak, jak zapewnia premier , praca w portach trwa przez 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu.

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji, że rząd planuje przygotowanie mechanizmu ograniczania cen energii dla stoczni i portów. Nowe rozwiązania mają zostać zaprezentowane w ciągu kilku tygodni.

- Koszty energii ograniczyliśmy dla małych i średnich firm, ograniczamy je dla firm energochłonnych, ale pomiędzy tymi sektorami gospodarki są duże firmy, takie jak stocznie, takie jak przemysł morski, przemysł stoczniowy, przemysł portowy, które również muszą mieć możliwość skorzystania z mechanizmów ograniczających bardzo wysokie ceny - powiedział Morawiecki.

Czytaj więcej

Czy zabraknie nam mocy do produkcji prądu? Zapasy węgla dadzą odpowiedź