W raportach giełdowych spółek czytamy, że w wyniku zawarcia aneksu ustalona została cena węgla na okres XI-XII 2022 r. oraz na 2023 r., a także nastąpiła aktualizacja warunków dostaw węgla energetycznego, w tym możliwość opcjonalnego zwiększenia ilości dostaw w pozostałych latach obowiązywania umowy począwszy od 2024 r. W związku z aneksem, szacunkowa wartość umowy od momentu jej zawarcia do dnia 31 grudnia 2027 r. ma wynieść (bez uwzględnienia możliwych zwiększeń, odchyleń i tolerancji) łącznie 2,88 mld zł netto, z czego planowana wartość w latach 2023-2027 wyniesie 1,4 mld zł netto. To jest 35,3 proc. więcej od wartości z raportu z 29 listopada 2021 r.
Czytaj więcej
Import węgla z Rosji za czasów rządów koalicji PO-PSL oraz Zjednoczonej Prawicy jest porównywalny. W czasie dwóch kadencji każdej z koalicji importowano łącznie z tego kierunku po ok. 57 mln ton węgla energetycznego. Pod koniec kadencji PO-PSL import spadał, po zmianie rządu zaczął znów rosnąć.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest podstawowym dostawcą węgla dla zakładowej elektrociepłowni działającej w ramach ZA Puławy.