We współfinansowaniu wezmą udział Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa, ale także Kraj Liberecki i przedsiębiorstwa wodociągowe – powiedziała minister środowiska Anna Hubáčková (KDU-ČSL) po spotkaniu w Hrádku nad Nisou.
Władze samorządowe przygotowują, we współpracy z gminami, projekty ukończenia wodociągów i sieci wodociągowych, które mają zapewnić zaopatrzenie w wodę w dotkniętych gminach i ubogacić zasoby wodne dla około 15 000 osób w dotknięte obszary. Całkowity koszt firmy oszacowano na 1,542 miliarda koron. Według Hubáčkovej są to liczby jedynie orientacyjne, decydujące będą ceny z przetargów publicznych.
Hetman kraju libereckiego Martin Půta dodał, że wszystkie negocjacje, które miały miejsce z Polską, dotyczyły współfinansowania projektów. – Gdybyśmy mieli dowody na to, że wszystkie inwestycje są związane z działalnością kopalni Turów i są wynikiem działalności górniczej, moglibyśmy pozwać PGE, ale takich dokumentów nie mamy, bo tu nie było monitoringu – dodał.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zaproponuje we wtorek narodom UE nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu...
Fundusz Turowa ma obecnie do dyspozycji 35 mln euro (851 mln koron), które na konto Kraju Libereckiego wpłynęły od polskiego rządu i spółki PGE, do której należy kopalnia. Dodatkowe pieniądze można pozyskać z programów Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa, poziom dofinansowania będzie omawiany ponownie w maju lub czerwcu. – W tym roku generalnie liczymy na kwotę 1,5 miliarda koron dla przemysłu wodociągowego i spodziewamy się, że powstanie 95 kilometrów nowych sieci wodociągowych. Będzie to więc zależało od gotowości poszczególnych projektów – dodał minister rolnictwa Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).