Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 22:01 Publikacja: 05.04.2022 21:52
Foto: Bloomberg
Komisja Europejska przedstawiła propozycję kolejnych sankcji wobec Rosji po doniesieniach o zbrodniach wojennych w okolicach Kijowa. Decyzję muszą podjąć jednomyślnie kraje członkowskie, co powinno nastąpić w środę. – Cztery pakiety sankcji mocno uderzyły w polityczne i gospodarcze opcje Kremla i je ograniczyły. Widzimy wymierne rezultaty. Ale wyraźnie, biorąc pod uwagę wydarzenia, musimy dalej zwiększać naszą presję – powiedziała Ursula von der Leyen.
Piąty pakiet propozycji zawiera, po raz pierwszy, embargo na import energii. Bruksela wybrała jednak najmniej bolesną jego wersję – zakaz importu węgla. Zdaniem KE pozbawi to Rosję rocznych wpływów rzędu 4 mld euro. To niewiele w porównaniu z gazem czy ropą. Każdy z tych surowców może przynieść Rosji w tym roku ponad 100 mld euro. Ale na razie nie ma jednomyślności w tej sprawie, głównym oponentem są Niemcy. Nieoficjalnie w Brukseli słychać, że w szóstym pakiecie sankcji mogłaby się znaleźć ropa. KE potwierdziła, że taka opcja jest rozważana.
Polska Grupa Energetyczna wydłużyła życie czterem blokom węglowym w Elektrowni Rybnik. Związki zawodowe oraz samorządowcy apelowali wcześniej, aby te jednostki mogły pracować dłużej m.in. dlatego, aby zapewnić ciepło dla miasta – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.
Polskie bezpieczeństwo energetyczne jeszcze przez długi czas będzie opierać się na węglu – zapowiedzieli w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz szef aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Na początku grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpocznie rozmowy z nową komisarz UE ws. notyfikacji umowy społecznej z górnikami. W grę wchodzi zgoda na dotacje do polskich kopalń rzędu kilku miliardów rocznie. Te są nadal potrzebne, aby zagwarantować dostawy surowca dla elektrowni węglowych, które są nadal potrzebne z punktu widzenia zabezpieczenia mocy do produkcji energii elektrycznej.
Tauron liczy na przedłużenie rynku mocy do 2028 roku i ocenia, że prawdopodobieństwo wyłączania węglowych jednostek o mocy 200 MW po 2025 roku jest na dziś niewielkie. Ma też plan na zagospodarowanie terenu po zakończeniu funkcjonowania starszych elektrowni węglowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Górnictwo przynosi ponownie miliardowe straty, a wydajność pracy niepokojąco spada, pogłębiając tylko problemy. Jedyną optymistyczną informacją wyłaniającą się z danych sektora za pierwsze trzy kwartały tego roku jest spadające zadłużenie.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Prezydent Wołodymyr Zełenski „zdecydowanie, ale uprzejmie” odrzucił propozycję rozmowy telefonicznej z premierem Viktorem Orbánem w sprawie omówienia zawieszenia broni na Boże Narodzenie - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Doradca Zełenskiego zaprzecza.
Jedni wciąż protestują na ulicach, drudzy pchają kraj do autorytaryzmu. Dokąd zmierza państwo pod rządami Gruzińskiego Marzenia?
Rosnący dług miasta bierze się z tego, że my cały czas inwestujemy, pomimo że planowana nadwyżka operacyjna w 2025 r. będzie sięgała 300 mln zł – mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas