Prezes PGG: W górnictwie idziemy drogą Niemiec

- Akceptując dekarbonizacyjne i klimatyczne ambicje wspólnoty, której jesteśmy członkiem - co się nie zmieni - musimy jednak pogodzić je z faktycznymi możliwościami zapewnienia obywatelom dostępnej energii - powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, który w piątek 18 lutego spotkał się w Katowicach z dziennikarzami. Dodał, że w górnictwie Polska podąża drogą Niemiec.

Publikacja: 18.02.2022 18:51

Prezes PGG Tomasz Rogala

Prezes PGG Tomasz Rogala

Foto: PAP, Andrzej Grygiel

Wygaszanie kopalń oznacza wygaszanie elektrowni

Głównym tematem spotkania było funkcjonowanie w spółce nowego mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń w ramach tzw. nowego systemu wsparcia do 2030 r. To część programu transformacji górnictwa, czyli powolnego i skoordynowanego odchodzenia od węgla do 2049 r.). Komentując dane ekonomiczne prezes PGG podkreślił, że są one „powodem obaw wszystkich uczestników procesu". Podkreślił, że program wygaszania poszczególnych kopalń oznacza, że w ciągu 11 lat wyłączonych zostanie 9 GW mocy zainstalowanych w blokach węglowych. - To bardzo krótki okres, biorąc pod uwagę konieczność wybudowania w to miejsce nowych siłowni – powiedział.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Węgiel
Węgiel broni się przed utratą prymatu
Węgiel
JSW z miliardem strat. Niepokoi zwłaszcza jedna liczba
Węgiel
Usługi bilansowania za wydzielenie węgla?
Węgiel
Bogdanka liczy, że kopalnie na Śląsku zamkną się szybciej? Spółka wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Węgiel
Czarne wizje dla „czarnego złota” w Polsce