Prezes PGG: W górnictwie idziemy drogą Niemiec

- Akceptując dekarbonizacyjne i klimatyczne ambicje wspólnoty, której jesteśmy członkiem - co się nie zmieni - musimy jednak pogodzić je z faktycznymi możliwościami zapewnienia obywatelom dostępnej energii - powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, który w piątek 18 lutego spotkał się w Katowicach z dziennikarzami. Dodał, że w górnictwie Polska podąża drogą Niemiec.

Publikacja: 18.02.2022 18:51

Prezes PGG Tomasz Rogala

Prezes PGG Tomasz Rogala

Foto: PAP, Andrzej Grygiel

Wygaszanie kopalń oznacza wygaszanie elektrowni

Głównym tematem spotkania było funkcjonowanie w spółce nowego mechanizmu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń w ramach tzw. nowego systemu wsparcia do 2030 r. To część programu transformacji górnictwa, czyli powolnego i skoordynowanego odchodzenia od węgla do 2049 r.). Komentując dane ekonomiczne prezes PGG podkreślił, że są one „powodem obaw wszystkich uczestników procesu". Podkreślił, że program wygaszania poszczególnych kopalń oznacza, że w ciągu 11 lat wyłączonych zostanie 9 GW mocy zainstalowanych w blokach węglowych. - To bardzo krótki okres, biorąc pod uwagę konieczność wybudowania w to miejsce nowych siłowni – powiedział.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Węgiel
Polska potrzebuje nawet sześciu nowych kopalń? Zagraniczny inwestor podaje liczby
Węgiel
Nowa odsłona walki o Dębieńsko. SCIGC ma nowy plan i ofertę dla JSW
Węgiel
Sankcje dobijają rosyjskie górnictwo. „Przetrwanie sektora pod znakiem zapytania”
Węgiel
Na światowych rynkach węgla spadki. Polska nie jest wyjątkiem
Węgiel
Były prezes JSW z zarzutami. Prokuratura liczy straty