KE potrąci Polsce kary za Turów z funduszy unijnych. To precedens w UE

Komisja Europejska wysłała do Warszawy list w związku z niezapłaconymi karami za działanie kopalni w Turowie. Potwierdził to korespondentce “Rzeczpospolitej” w Brukseli Balazs Ujvari, rzecznik KE.

Publikacja: 08.02.2022 10:55

Kopalnia Turów

Kopalnia Turów

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska poinformowała polski rząd, że przystąpi do procedury potrącenia płatności z tytułu kar należnych w sprawie sporu między Czechami a Polską dot. kopalni węgla brunatnego Turów. Polska nie zastosowała się do środków tymczasowych, jakimi było czasowe wstrzymanie pracy kopalni do czasu wyroku. Tego nie będzie, bo Polska i Czechy doszły do porozumienia, a pozew został wycofany. Mimo to Komisja Europejska podkreśla, że kary należy zapłacić. Potrącenie kar z unijnych funduszy dla Polski dotyczy okresu od 20 września do 19 października 2021 r. Komisja ma przystąpić do odebrania Polsce części funduszy po 10 dniach roboczych od wysłanego powiadomienia.

— Dokonując potrącenia, Komisja wypełnia swój prawny obowiązek pobierania kar finansowych nałożonych przez Trybunał zgodnie z jego postanowieniem z dnia 20 września 2021 r. W tym zakresie Komisja postępuje zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu finansowym, w przypadku braku płatności przez państwo członkowskie — poinformował “Rzeczpospolitą” Balazs Ujvari, rzecznik KE. Ponieważ Polska zasądzonych kar nie płaci, to KE będzie je sukcesywnie potrącać z należnych nam transferów z budżetu UE. W sumie od momentu zasądzenia kar do wycofania skargi przez Czechy z TSUE naliczono 68,5 mln euro, które będą sukcesywnie powiększane o karne odsetki, jeśli Polska dalej będzie zwlekać z wykonywaniem swoich zobowiązań.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w maju 2021 r. Wcześniej, w lutym Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie wydłużenia koncesji dla kopalni.

Czytaj więcej

Koniec sporu o Turów. Czesi wycofali pozew

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie – do czasu zakończenia postępowania – na co rząd w Warszawie się nie zgodził. 20 września 2021 r. sąd wydał postanowienie, nakładające na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego.

Spór z władzami w Pradze trwał do trzeciego lutego. Wówczas Polska zawarła porozumienie z Czechami. Rząd w Warszawie zgodził się na wypłatę 35 mln euro stronie czeskiej. Dodatkowo kolejne 10 mln euro fundacja PGE przekazała krajowi libereckiemu. Umowa z Polską ws. działalności kopalni w Turowie przewiduje m.in. dokończenie budowy ekranu przeciwfiltracyjnego - bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz powstanie mikrofunduszu na projekty lokalne.

Węgiel
Górnicze związki na ulicach Warszawy. Nie godzą się na szybszą likwidację kopalń
Węgiel
Nowe normy jakości węgla to kosztowne inwestycje w kopalniach. Klient nie zapłaci więcej
Węgiel
Pierwsze rozmowy o ratowaniu Rafako ruszyły. Wielki entuzjazm na giełdzie
Węgiel
JSW czeka w kolejce po złoże węgla Dębieńsko. Pierwsi byli Niemcy
Węgiel
ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości