Szkocja przechodzi na wodór

Za dziesięć lat Szkocja ma stać się krajem niskoemisyjnym, a za ćwierć wieku – bez żadnych szkodliwych emisji. W odróżnieniu od wielu innych krajów górale nie wykorzystają do tego wiatraków czy paneli fotowoltaicznych, ale…wodór.

Sektor wodoru otrzyma w ciągu najbliższych pięciu lat 100 milionów funtów ze 180 mln funtów znajdujących się w rządowym funduszu wspierania przejścia Szkocji na zerową emisyjność, głosił szkocki rząd. Zgodnie z przyjętym programem, Szkocja ma stać się wiodącym krajem wodorowym, z ambicjami wytworzenia 5 GW odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru do 2030 r. To wystarczy do zasilenia 1,8 miliona domów.

„Jesteśmy pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który opublikował oświadczenie dotyczące polityki wodorowej. Precyzuje ona w jaki sposób możemy najlepiej wykorzystać ogromny potencjał Szkocji w tym nowym sektorze. Wodór szybko znajduje sobie miejsce na arenie międzynarodowej jako trwałe rozwiązanie odejścia gospodarki od paliw kopalnych i kluczowy element transformacji energetycznej.

Japonia jest liderem rozwiązań wodorowych, na zdjęciu technologia „Power to gas” w Jokohamie/Bloomberg

Szkocja jest gotowa odegrać tu swoją rolę wraz z innymi krajami europejskimi. Dlatego (…) zainwestujemy 100 milionów funtów ze środków rządu szkockiego w stymulowanie sektora wodorowego i jego łańcucha dostaw – zadeklarował Paul Wheelhouse minister energetyki Szkocji.

Zapewnił, że Szkocja ma pod dostatkiem surowców niezbędnych do produkcji taniego wodoru.
– Mamy też jedne z najlepszych na świecie zasobów eksperckich w zakresie inżynierii morskiej. A to pozwoli wykorzystać potencjał Szkocji – wiatr, fale i pływy do produkcji wodoru. Dlatego Szkocja jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów na świecie do rozwoju konkurencyjnego cenowo wodoru na potrzeby naszej własnej gospodarki.

A także do eksportowania nadwyżki do innych krajów europejskich o rosnącym popycie, ale niewystarczającej podaży. Analizy przeprowadzone przy władze w Edynburgu pokazują, że przemysł wodorowy może dać szkockiej gospodarce nawet 25 miliardów funtów rocznie.

„Żadne paliwo, ani żadna technologia nie są same w sobie rozwiązaniem problemów klimatycznych, ale wodór ma potencjał, by stać się bardzo ważną częścią progresywnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego, wspierającego nasze przejście do zero emisyjności w transporcie, ogrzewaniu i przemyśle. Jesteśmy zaangażowani we wspieranie tego wschodzącego sektora. Dzięki temu przekształcimy proces produkcji, magazynowania i wykorzystywania energii, co z kolei da maksymalne korzyści ekonomiczne, jakie może przynieść produkcja wodoru ”.

Platforma wydobywcza The West Phoenix w Wielkiej Brytanii/Bloomberg

Prezes Scottish Hydrogen and Fuel Cell Association Nigel Holmes podkreślił, że osiągnięcie zerowej emisji do 2045 r jest całkiem realne. Bazuje bowiem „na doświadczeniach i wnioskach wyciągniętych z projektów w Aberdeen, Orkady i Wyspy Zachodnie. Wyspy i porty będą ośrodkami innowacji w dziedzinie energii, kumulując na dużą skalę odnawialne źródła do produkcji wodoru. Da to 25 GW do 2045 r. Będzie produkować 126 TWh zielonego wodoru rocznie w całej Szkocji, z czego 32 TWh zapewni cel zerowy netto Szkocji i 94 TWh ekologicznego wodoru na eksport” – wyliczył Holmes.

Wodór – który nie emituje dwutlenku węgla – może być stosowany jako alternatywa dla gazu ziemnego do przesyłu i magazynowania energii i mógłby zastąpić paliwa kopalne w procesach przemysłowych, silnikach spalinowych i domach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream 2: Niemcy stawiają warunki

Komplikuje się sytuacja z rozbudową gazociągu północnego. Forsowany przez Gazprom projekt nie podoba się ...

Enea prawie 400 mln zł pod kreską w 2015 r.

Po czterech kwartałach 2015 r. grupa zanotowała 398,9 mln zł skonsolidowanej straty netto. Na ...

Zatankują LPG na własnej stacji

System „mam instalację, mam stację” ma obniżyć koszty funkcjonowania firmowych flot pojazdów. Dwie pomorskie ...

Wenezuela chce prywatyzować naftowego giganta

Reżim w Caracas proponuje zagranicznym wierzycielom zamianę długów państwowego koncernu naftowego na udziały w ...

PGNiG chce wydobywać metan

Spółka dzięki tzw. zabiegom szczelinowania hydraulicznego chce w sposób przemysłowy pozyskiwać na Górnym Śląsku ...

Spór w rządzie o ceny energii

Pomiędzy ministrami nie ma zgody co do sposobu wyliczania rekompensat dla firm energetycznych za ...