Protest górników. Coraz więcej ludzi pod ziemią

Bloomberg

Od godz. 14 w Katowicach trwają rozmowy między przedstawicielami rządu a górniczymi związkami zawodowymi. Wtorkowe negocjacje zakończyły się bez porozumienia. Pod ziemią protestuje około 400 osób.

 

Jak informuje biuro prasowe PGG, w środę rano w kopalni Ruda pod ziemią protestowało 58 osób, przy czym 25 w ruchu Bielszowice, 18 w ruchu Halemba i 15 w ruchu Pokój. Według relacji związków zawodowych protesty trwają też w kopalniach Piast – Ziemowit i Wujek, a od środy także w zakładach: Bolesław Śmiały, Mysłowice – Wesoła, Murcki – Staszic i Sośnica.

– W środę rano w 10 kopalniach protestowało pod ziemią przeszło 200 osób – podała śląsko – dąbrowska Solidarność na swojej stronie internetowej (jako osobne kopalnie przyjmuje tutaj także ruchy będące formalnie częścią kopalń zespolonych). – Te liczba są zmienne. Po kolejnej zmianie liczba protestujących wzrośnie – informuje Solidarność.

Na godz. 17 w środę w kopalniach protestuje około 400 osób. Jeden z protestujących górników zasłabł.

W czwartek do protestu mają się przyłączyć kolejne kopalnie. Z kolei na piątek w Rudzie Śląskiej zaplanowano manifestację górników, hutników i przedstawicieli innych branż zagrożonych skutkami polityki klimatycznej UE.

– Strach pośród kilkuset górniczych rodzin! Podziemny protest jest skrajnie niebezpieczny. Ale świadczy o determinacji – napisał na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80.

We wtorek na Śląsk przyjechała delegacja rządowa, która przystąpiła do wielogodzinnych rozmów ze związkami zawodowymi.

– Kończymy dzisiejsze (wtorkowe) rozmowy ze stroną społeczną w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jutro wracamy do rozmów od godz. 14.00. Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w spotkaniu za uczciwą, otwartą i szczerą rozmowę na temat górnictwa w PL – poinformował około północy na Twitterze Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Górnicy nie zgadzają się na opracowany przez Ministerstwo Klimatu nowy projekt polityki energetycznej państwa do 2040 r., który zakłada m.in. spadek produkcji energii elektrycznej z węgla nawet do 11 proc. (z obecnych nieco ponad 70 proc.) i całkowite wycofanie spalania tego surowca w gospodarstwach domowych. Przedstawiciele rządu mówią też o spadku zamówień na węgiel ze strony krajowych elektrowni o 7 mln ton już w przyszłym roku. Dla Polskiej Grupy Górniczej oznacza to konieczność ograniczenia produkcji i likwidację do końca tego roku dwóch kopalń – Ruda i Wujek. Na ten plan nie zgadzają się związki zawodowe.

Mogą Ci się również spodobać

Duże koncerny planują przejęcia komunalnych ciepłowni

Rok 2018 upłynie pod znakiem konsolidacji branży ciepłowniczej. W ogłoszonej strategii PGE Energia Ciepła ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

Atomowe muskuły świata

To już XI spotkanie na szczycie światowych liderów energetyki atomowej. W minionym roku Rosja ...

Litwa nie wpuści prądu z białoruskiej atomówki

Pierwsza białoruska elektrownia atomowa jest już prawie gotowa. Produkcja prądu ruszy z końcem roku. ...

Tchórzewski o atomie

– Aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas ...

PSEW: Rządowe plany zaszkodziłyby istniejącym wiatrakom

Plany rządu dotyczące zmiany zasad funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów w istotny sposób podważyłyby wysiłki ...