Sztab strajkowy w Polskiej Grupie Górniczej

W poniedziałek związki zawodowe, działające w Polskiej Grupie Górniczej, powołały wspólny sztab protestacyjno – strajkowy. Domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń i korzystniejszych dla załogi zasad wypłacania tzw. 14. pensji.

 

Na 3 lutego związkowcy zaplanowali masówki informacyjne w kopalniach należących do węglowego giganta. Wśród postulatów wymieniają podwyżki wynagrodzeń na 2020 r. (żądają podniesienia płac o 12 proc.), a także wypłaty tzw. 14 pensji (nagrody za miniony rok) w wysokości 115 proc. dla pracowników tych kopalń, które wykonały założenia biznesplanu, oraz 100 proc. dla załóg pozostałych kopalń i zakładów należących do grupy.

Wśród tematów, o których związkowcy chcą rozmawiać z zarządem PGG, jest także problem rosnących zwałów, wynikający z poziomu sprzedaży węgla do spółek energetycznych poniżej oczekiwań, a także pojawiające się sygnały o likwidacji niektórych kopalń.

 

Węgiel na hałdach/Bloomberg

 

Jak informowaliśmy niedawno na łamach „Rzeczpospolitej”, kontrolowana przez państwowe koncerny energetyczne PGG po trzech kwartałach 2019 r. – według naszych informacji – nie wykonała założeń biznesplanu w żadnym z kluczowych wskaźników – np. w zakresie przychodów, wydobycia, wydajności produkcji czy poziomu inwestycji. Wynik finansowy PGG za ten okres nie przekroczył 200 mln zł i był o ponad 30 proc. niższy od planu. Władze PGG, jak wynika z naszych źródeł, szukają aktualnie pieniędzy na podwyżki dla górników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz i prąd od kablówki bez kabla

Uwolnione rynki energii i gazu to okazja dla firm, aby zmienić strategię. Zdecydowały się ...

Orlen przedłużył umowę z Saudi Aramco

Kontrakt na zakup ropy naftowej będzie obowiązywał do końca przyszłego roku. W jego ramach ...

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...

Dywidenda PKN Orlen za 2015 r. wyniesie 2 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen z zysku netto za 2015 r. wyniesie 2 zł na jedną ...

Rośnie import energii

Od stycznia do listopada sprowadziliśmy już do Polski z zagranicy ponad 8 TWh energii ...

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Podgajniak: Branża OZE chce uratować to, co powstało

Problemem nie jest to, czy będziemy inwestować. Skoro państwo nie chce, to nie będziemy ...