Zmarł pełnomocnik ds. górnictwa w rządzie Mazowieckiego

W wieku 87 lat zmarł Jan Macieja, ekonomista, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Prof. Leszek Balcerowicz tak go wspomina:– To jeden z tych ekonomistów o otwartej głowie, wykształconych jeszcze w PRL, którzy bardzo dobre zasłużyli się Polsce po przełomie 1989 r. Bardzo porządny i zaangażowany człowiek.

Macieja w przeszłości był m.in. kierownikiem Zakładu Mikroekonomii w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, a także cenionym działaczem szachowym, m.in. wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego.

Gorący zwolennik prywatyzacji górnictwa. W 1998 r. pisał w „Rzeczpospolitej”, że „głównym powodem niepowodzeń reform górniczych w Polsce stał się etatystyczny ich charakter, przejawiający się konserwacją własności państwowej”. W 2002 r. przekonywał w „Tygodniku Powszechnym”, że „sprywatyzowane górnictwo może być konkurencyjne”. Wierzył nawet, że może „stanowić podstawę polskiej elektroenergetyki przez następne 20–30 lat”.

Jeszcze w 2011 r. Jan Macieja mówił w wywiadzie dla WNP.pl, że „górnictwo wymagało i nadal wymaga prywatyzacji, potrzebne są inwestycje w tej branży”. I dodawał, że „koszty polskich spółek węglowych są wysokie, przez co dobrze się ma import węgla”. Od tego czasu import, zwłaszcza z Rosji, jeszcze się zwiększył, a państwowa energetyka pod naciskiem rządu wtłoczyła w niesprywatyzowane górnictwo miliardy złotych.–kak

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce. Gazowy koncern Novatek ...

Apelacja Kremla w sprawie odszkodowania za przejęcie Jukosu

Moskwa walczy w sądzie międzynarodowym, by nie zapłacić akcjonariuszom Jukosu gigantycznego, zasądzonego odszkodowania. I ...

Koniec przeceny: ropa, miedź i złoto drożeją

Ceny paliw na stacjach mogą rosnąć. Wszystko teraz zależy od kursu dolara. Cena baryłki ...

Rynek nie wierzy kartelowi

Za baryłkę Brenta znów trzeba zapłacić mniej, niż 50 dol. To efekt niepewności, czy ...

PGE podała szacunki rocznych wyników

Polska Grupa Energetyczna pokazała wstępne wyniki finansowe i operacyjne za 2016 rok. Według szacunków ...

Rafał Miland – PERN jest bardzo atrakcyjnym pracodawcą

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Rafał Miland, Wice prezes PERN.