Rosja: Orlen wśród największych importerów ropy

Bloomberg

Polski koncern znalazł się na ósmej pozycji wśród dwudziestu światowych firm, które importują najwięcej rosyjskiej ropy.

Najnowsze zestawienie Forbes’a ma ciekawego lidera. Najwięcej rosyjskiej ropy kupuje spółka Litasco zarejestrowana w Szwajcarii z siedzibą w Genewie. Do kogo należy? Do największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji – Łukoilu. To jego spółka handlowa, która w 2017 r. zaimportowała z Rosji 35,9 mln ton ropy za 12,9 mld dol.

Na drugim miejscu Chińczycy – China National United Oil Corporation należąca do państwowego koncernu CNPC 28,9 mln ton za 11 mld dol. Na trzeciej pozycji Rosneft Trading – spółka handlowa Rosneftu – 22,2 mln ton za 8,3 mld dol.

Na kolejnych miejscach znalazł się francuski Total Total Oil Trading SA (TOTSA), zagraniczna spółka innego rosyjskiego koncernu Tatnieft – Tatneft Europe AG, Shell Trading, szwajcarski Glencore i PKN Orlen. Polski koncern kupił 10,4 mln ton za 3,8 mld dol.

Dziesiątkę zamykają QHG Trading (Glencore i Qatar Holding) oraz drugi po Glencore szwajcarski gigant w obrocie surowcami energetycznymi – Vitol.

Rosja jest największym eksporterem ropy na rynek europejski (177,4 mln to w 2016 r.) i drugim na świecie po Arabii Saudyjskiej z eksportem całkowitym 274 mln ton w 2016 r. Poza Europą najwięcej rosyjskiego surowca importują Chiny (53 mln ton).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arab Light rozpycha się w Europie

Rosyjscy nafciarze mają coraz bardziej pod górkę na europejskim rynku ropy. Markę Urals strąciła ...

Bliżej gazociągu Eastring

Kolejne kraje Unii dołączają do inwestycji zmniejszającej zależność od gazu z Rosji. Słowacja i ...

Lex węgiel wystraszył samorządy i ekologów

Kontrowersyjna tzw. specustawa górnicza może zostać przeforsowana na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Przeciwnicy zarzucają jej ...

Wniosek o przejęcie EDF już w UOKIK

Polska Grupa Energetyczna złożyła 1 czerwca w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek w ...

Amerykańska ropa pojawi się na globalnym rynku

To kolejna poważna zmiana na globalnym rynku ropy naftowej. W Sylwestra port w teksaskim ...

Gazowa gra o sumie zerowej

Nowy gazociąg Nord Stream 2 byłby złym kontraktem zarówno dla Niemiec, jak i Europy ...