Rosja: Orlen wśród największych importerów ropy

Bloomberg

Polski koncern znalazł się na ósmej pozycji wśród dwudziestu światowych firm, które importują najwięcej rosyjskiej ropy.

Najnowsze zestawienie Forbes’a ma ciekawego lidera. Najwięcej rosyjskiej ropy kupuje spółka Litasco zarejestrowana w Szwajcarii z siedzibą w Genewie. Do kogo należy? Do największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji – Łukoilu. To jego spółka handlowa, która w 2017 r. zaimportowała z Rosji 35,9 mln ton ropy za 12,9 mld dol.

Na drugim miejscu Chińczycy – China National United Oil Corporation należąca do państwowego koncernu CNPC 28,9 mln ton za 11 mld dol. Na trzeciej pozycji Rosneft Trading – spółka handlowa Rosneftu – 22,2 mln ton za 8,3 mld dol.

Na kolejnych miejscach znalazł się francuski Total Total Oil Trading SA (TOTSA), zagraniczna spółka innego rosyjskiego koncernu Tatnieft – Tatneft Europe AG, Shell Trading, szwajcarski Glencore i PKN Orlen. Polski koncern kupił 10,4 mln ton za 3,8 mld dol.

Dziesiątkę zamykają QHG Trading (Glencore i Qatar Holding) oraz drugi po Glencore szwajcarski gigant w obrocie surowcami energetycznymi – Vitol.

Rosja jest największym eksporterem ropy na rynek europejski (177,4 mln to w 2016 r.) i drugim na świecie po Arabii Saudyjskiej z eksportem całkowitym 274 mln ton w 2016 r. Poza Europą najwięcej rosyjskiego surowca importują Chiny (53 mln ton).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pozamerytoryczna decyzja

W nawiązaniu do wniosku zarządu PGNIG SA w sprawie nieudzielenia absolutorium byłemu zarządowi PGNIG ...

PKN Orlen kontra zakaz handlu w niedzielę

Największa polska spółka nie zgadza się z projektem NSZZ Solidarność i apeluje o wyłączenie ...

Trzecia inwestycja funduszu Taiga Mistral w farmy w Polsce

Na terenie dwóch gmin na Żuławach (Nowego Dworu Gdańskiego i Stegny) otworzono farmę wiatrową ...

Francuzi podkładają nogę Gazpromowi

Po raz pierwszy zachodni koncern dostarczy Ukrainie gaz bezpośrednio. Gigant Engie (Gaz de France) ...

Gaz-System stworzy nowe połączenia

Spółka dostała pozwolenia na budowę ważnych gazociągów w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Gaz-System, państwowa ...

Polacy bez szans w konkursie idei energetycznych

Na konkurs innowacji energetycznych zorganizowany przez estoński koncern najwięcej pomysłów przyszło z Estonii i ...