Rosną straty w Serinus Energy

Bloomberg

Mimo skokowego wzrostu wydobycia ropy i gazu oraz obniżki związanych z tym kosztów grupa jest na minusie. To przede wszystkim konsekwencja niskich notowań surowców.

Serinus Energy wypracował w I półroczu 53,4 mln zł przychodów ze sprzedaży co było wynikiem o 118,3 proc. lepszym od zanotowanego w tym samym czasie 2019 r. To rezultat mocnego wzrostu wydobycia ropy i gazu. Jego średni dzienny poziom wyniósł 2 495 boe (baryłki ekwiwalentu ropy), i tym samym poprawił się o 267 proc. Do osiągnięcia takiego wyniku przyczyniła się głównie zwiększona eksploatacja złóż gazu w Rumunii. Istotnie, ale w mniejszym stopniu, zwyżkowało też wydobycie w Tunezji.

Niskie notowania ropy i gazu spowodowały jednak, że o zyski było trudno. Serinus Energy zwiększył skonsolidowaną stratę netto do ponad 50,1 mln zł z prawie 16 mln zł. Pozytywnym zjawiskiem było za to zmniejszenie średniego kosztu wydobycia do 8,68 USD za boe wobec 16,54 USD rok wcześniej.

Adobe Stock

Obecnie Serinus Energy prowadzi w Rumunii wydobycie z trzech odwiertów położonych na złożu Moftinu. Jednocześnie rozpoczął starania o zezwolenia niezbędne do wykonania kolejnego odwiertu o nazwie M-1008. Pierwotnie miał być on zrealizowany na przełomie 2020 i 2021 r. Na razie wszystkie planowane wiercenia zostały jednak wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa. Firma chce aby prace zostały wznowione jak najszybciej ale po uznaniu związanych z tym działań za bezpieczne i zniesieniu przez władze Rumunii obowiązujących obostrzeń. Opóźnia się też program badań sejsmicznych 3D na obszarze o powierzchni 148 km2 w rejonie Căpleni, położonym bezpośrednio na północ od należącego do spółki zakładu przetwarzania gazu Moftinu.

W Tunezji grupa odnotowuje wzrost wydobycia przede wszystkim dzięki wydajniejszej pracy pomp wgłębnych w odwiertach i postępującego spadku stopnia ich zawodnienia. Jednocześnie przygotowuje się do wymiany kolejnych, starszych pomp i przeprowadzenia na tamtejszych odwiertach innych, niskokosztowych prac mających przyczynić się do zwiększenia wydobycia. Ich realizacja nastąpi jednak po uzyskaniu przez firmę informacji, że obostrzenia związane z pandemią będą ograniczane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tarnacka (PSEW): bez ustawy nie wybudujemy wiatraków na morzu

Liczymy, że morska energetyka wiatrowa będzie dynamizowała polską gospodarkę – mówi Kamila Tarnacka, wiceprezes ...

Małe zainteresowanie tańszym prądem

Federacja Konsumentów zamierza przedłużyć termin zgłoszeń dla osób zainteresowanych grupową zmianą sprzedawcy energii. Do ...

Chiny w europejskiej atomówce

Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej. ...

Bez większych zmian w zarządzie Tauronu

15 marca rada nadzorcza Taurona odwołała wszystkich członków zarządu spółki. Jednocześnie powołano zarząd na ...

Gazowa gra o sumie zerowej

Nowy gazociąg Nord Stream 2 byłby złym kontraktem zarówno dla Niemiec, jak i Europy ...

Policja znalazła winnych pożaru w Unipetrolu

Dwóch pracowników, kontrolowanego przez PKN Orlen czeskiego Unipetrolu zostało oskarżonych przez policję o spowodowanie ...