USA niweczą wysiłki Rosji i OPEC, by ograniczyć podaż ropy

Bloomberg

Na globalnym rynku wciąż jest za dużo ropy w stosunku do zapotrzebowania. Wysiłki Rosji i OPEC, by podaż ograniczyć, niweczą Amerykanie. Światu grozi „łupkowy szok”i duży spadek cen.

Światowy popyt na ropę nie dorasta do oczekiwań producentów, stwierdził Fatih Birol dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej w rozmowie z Reuters. Agencja po raz trzeci w tym roku musi zweryfikować swoją prognozę w ujemną stronę.

Świat potrzebować będzie w tym roku o 1,1 mln baryłek ropy więcej w ujęciu rocznym. To o 100 tys. mniej niż ocena z maja i o 300 tys. mniej niżeli prognoza w początku roku.

CZYTAJ TAKŻE: OPEC+ czeka na „czarne łabędzie”

Nietrafione prognozy i spadek popytu na związek z sytuacją na rynku ropy USA. Tam nikt nie liczy się z sytuacją na światowych giełdach. Najważniejsze jest, by produkować jak najwięcej. A motorem jest rosnąca produkcja ropy ze złóż łupkowych Ameryki.

Wprawdzie wzrost wydobycia jest obecnie niższy od ubiegłorocznego, ale to wciąż więcej aniżeli więcej niż wynosi światowy popyt. W tym roku amerykańscy nafciarze zwiększą wyodobycie o 1,8 mln baryłek na dobę (2,2 mln w minionym roku).

W wyniku tego, według oceny IEA, już na początku 2020 r. światowy rynek ropy zderzy się z nadpodażą porównywaną z tą z lat 2014-2015. Nadwyżka wyniesie ponad 2 mln baryłek na dobę. O tyle też będą musiały zmniejszyć pompowanie kraje porozumienia OPEC+ (w sumie 32 państwa, w tym kartel eksporterów OPEC i Rosja), by zbalansować rynek.

Obecne samoograniczenie OPEC+ to 1,2 mln baryłek dziennie. Zdaniem Michaiła Szajbe z Sbierbank CIB, podczas grudniowego spotkania sygnatariuszy porozumienia, trudno będzie wynegocjować jeszcze większą redukcję. Budżety wielu państw bazują na dochodach z ropy.
Tymczasem do 2021 r moc przesyłowa naftociągów z największego łupkowego złoża USA – Basenu Permin zwiększy się trzy razy. Do portów wschodniego wybrzeża popłynie ponad 4 mln baryłek ropy dziennie. Rosną tam nowe terminale eksportowe – jeden w Korpus Christi w Teksasie buduje Trafigura – czołowy sprzedawca ropy na świecie. Drugi we Freeport należy do Enterprise Products Partners.

Te inwestycje zwiększą amerykańską dolewkę do globalnego rynku roku do 4,5 mln baryłek dziennie. To już niedaleko do wyniku Rosji (5,2 mln).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream-2 nie podzieli losu South Stream

Nowe regulacje dyrektywy gazowej wejdą w życie przed ukończeniem dwóch nowych nitek gazociągu na ...

Rosja przyłącza się do Porozumienia Paryskiego

Kreml ratyfikuje porozumienie klimatyczne z Paryża. Rosja może ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 70 ...

Koncern z Indii rezygnuje z dostaw z Wenezueli

Kolejne kraje rezygnują z bezpośredniego importu ropy z Wenezueli. Hindusi przeszli na zakupy za ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojtek Jakóbik: Putin ukarze Ukrainę gazem a nie czołgiem

Istotną częścią zysku budżetu ukraińskiego i stabilności finansowej Naftogazu, który i tak jest bardzo ...

Rosną inwestycje w petrochemii

Przedsiębiorstwa coraz więcej wydają na nowe instalacje do przerobu ropy i produktów ropopochodnych. Rafinerie ...

Norwegowie dostrzegają odnawialne źródła energii

Największy na świecie narodowy fundusz inwestycyjny The Government Pension Fund Global (GPFG) zapowiedział podwojenie ...