Rosyjska kłótnia o naftociąg Przyjaźń

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC,/Bloomberg

Transnieft zarzuca Rosnieftowi szerzenie w Europie negatywnego wizerunku rosyjskiej branży naftowej. Rosnieft odpowiada, żeby Transnieft zabrał się w końcu do roboty i oczyścił naftociąg.

„Jednym z głównych skutków wizyty Igora Sieczina (prezes Rosnieftu – red.) w rafinerii Rosnieftu w niemieckim mieście Schwedt były liczne negatywne publikacje o rosyjskiej ropie w niemieckich mediach. Wywołuje to gorzki żal, że w rolę źle nam życzącego wciela się nasz poważny partner – Rosnieft. We wszystkich tych doniesieniach celują w Transnieft, a stale trafiają w Rosję” – głosi fragment poniedziałkowego obszernego komunikatu zamieszczonego na stronie koncernu Transnieft – rosyjskiego monopolisty w eksporcie ropy.
Co dokładnie mają na myśli szefowie Transnieftu, można się tylko domyśleć. Wymieniają m.in publikacje Deutsche Welle i Reuters. W końcu minionego tygodnia, kiedy Schwedt odwiedził Igor Sieczin, ukazał się też artykuł w dzienniku „Handelsblatt”. Gazeta miała się dowiedzieć od przedstawiciela koncernu Shell, jednego ze współwłaścicieli (37,5 proc.) kontrolowanej przez Rosnieft (54,17 proc.) rafinerii Schwedt, że zakład wstrzymał import rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Surowiec bowiem znów był zanieczyszczony.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rurociąg „Przyjaźń” znów stanął, pojawiła się brudna ropa

Jak wyjaśnił dodatkowo przedstawiciel Shella, chodzi – podobnie jak w kwietniu, kiedy naftociąg stanął po raz pierwszy – o „podwyższoną koncentrację chlorków organicznych”. Rafineria pracuje, dzięki zorganizowaniu alternatywnych dostaw ropy przez terminal w Rostocku.
Transnieft tego samego dnia wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że doniesienia niemieckiej gazety mijają się z prawdą. – Rozmawialiśmy z polskimi i niemieckimi operatorami naftociągu i oni przyjmują ropę zgodne z planem. Nigdzie nie ma odejścia od harmonogramu – mówił Igor Demin, doradca Transnieftu.
Teraz koncern dodaje, że kiedy po wykryciu w kwietniu zanieczyszczonej ropy zdecydowano się na codzienną kontrolę jakości (dotąd Transnieft kontrolował raz na tydzień – red.), spółki Rosnieftu odmówiłu prowadzenia takich badań. Powodem miał być „brak aparatury, odczynników i specjalistów”.

 

Flow direction arrows sit on oil pipelines at an oil delivery point operated by Bashneft PAO near Neftekamsk, Russia/Bloomberg

Transnieft ma też za złe Rosnieftowi, że koncern skierował pismo do Kremla, w którym zażądał rekompensaty za wstrzymanie pracy ropociągu. Chodzi o list Igora Sieczina z czerwca do wicepremiera Dmitrija Kozaka odpowiedzialnego za sektor energetyczny Rosji.
Prosił w nim rząd, by zmusił Transnieft, by już teraz zapłacił klientom rekompensaty, bo rachunki miała Rosnieftowi wystawić Białoruś i Polska. Sieczin pisał, że sam Rosnieft też został poszkodowany. W maju koncern musiał ograniczyć wydobycie o 0,5 mln ton z powodu „jednostronnej odmowy przez Transnieft przyjmowania ropy do systemu”.
Teraz koncern komentuje żale Transnieftu krótko: „z przykrością zapoznaliśmy się z komentarzami naszych kolegów, zawierającymi subiektywną ocenę działań Rosnieftu, skierowanych na rozwiązanie problemów naszych odbiorców w Europie, związanych z zanieczyszczeniem ropy w naftociągu Przyjaźń. Chcielibyśmy w miejsce niekonstruktywnych komentarzy zobaczyć przyjęty i opublikowany plan działań, wykluczających w przyszłości machinacje z surowcem w systemie magistrali naftowych”.

 

CZYTAJ TAKŻE: Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

 

W blamażu z brudną ropą Rosja poniosła stratę nie tylko wizerunkową. Zanieczyszczenie Przyjaźni przez grupę menedżerów kradnących surowiec (wśród zatrzymanych są szefowie prywatnej spółki, którzy, aby ukryć proceder, mieli zasilić rurociąg zanieczyszczoną ropą, ale są też pracownicy Transnieftu) kosztować będzie budżet federacji konkretne pieniądze. Agencja Reuters napisała we wtorek, że w pierwszym tygodniu lipca rosyjskie wydobycie spadło do poziomu prawie najniższego od trzech lat. Rosnieft wypompowała ok. 11 proc. mniej.
Ma to być spowodowane ograniczeniem przez Transnieft przyjmowania surowca do Przyjaźni. Rurociąg wprawdzie pracuje, ale nie pełną mocą, bo wciąż usuwana jest brudna ropa i proces ten może potrwać do końca roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kijów nie zapłaci Moskwie za gaz dla Donbasu

Rosjanie wystawili Ukrainie rachunek na 0,67 mld dol. za gaz przesłany do regionów kontrolowanych ...

Kreml: Nord Stream-2 zostanie zbudowany. Inni mają wątpliwości

Zagęszcza się sytuacja wokół rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2. Amerykański senat uchwalił sankcje przeciwko gazociągowi ...

Cud w Gazociągu Północnym

Rosjanie podali, że tłoczą Gazociągiem Północnym o 10 proc. więcej gazu niż wynosi zaprojektowana ...

Udokan wstrząśnie rynkiem miedzi

Rosja uruchomi wydobycie na trzecim z największych, dotąd nie ruszonych, złóż miedzi na świecie. ...

Iran: tyle ropy ile przed sankcjami

Iran chce wrócić do poziomu wydobycia ropy sprzed międzynarodowych sankcji. W ciągu najbliższych dwóch ...

Apator i Phoenix System dostarczą inteligentne urządzenia Enerdze Operator

W kwietniu konsorcjum spółek z grupy Apator i Phoenix Systems zawarło umowę z Energą ...