Rosyjski cud w Wenezueli

Adobe Stock

Wydobycie ropy w Wenezueli spada od trzech lat i jest najmniejsze w historii. Ale nie wydobycie Rosneft. W minionym roku Rosjanie zwiększyli o 7 proc. pompowanie z wenezuelskich złóż.

– Nie spodziewanym się znaczącego spadku wydobycia w 2019 r. z naszych wspólnych projektów z PDVSA (państwowy koncern paliwowy Wenezueli – red.). W minionym roku, pomimo złożonej sytuacji, wydobycie naszego koncernu w tejże Wenezueli zwiększyło się o 7 proc. I to pomimo, że cała naftowa branża Wenezueli straciła na sankcjach, to na naszych polach (wydobywczych-red.) zapewniliśmy wzrost o 7 proc. – mówił Igor Sieczin prezes Rosneft podczas wtorkowego WZA koncernu w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosneft łamie sankcje USA

Nie wyjaśnił, jak taki cud był możliwy. Z Wenezueli uciekła większość zagranicznych nafciarzy; szerzy się przestępczość. Coraz częstsze są przerwy w dostawach prądu. Wenezuelscy pracownicy, których wypłaty, przy gigantycznej inflacji (130 tys. proc.) są nic nie warte już w momencie wypłacania, grabią swoich pracodawców wynosząc sprzęt, rozmontowując instalacje i czyszcząc biura.

Rosjanie pozostali w ogarniętym chaosem kraju, by przypilnować swoich interesów. Reuters podliczył, że od 2006 r. Kreml i Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol. Rosjanie w zamian za pożyczki stali się już właścicielami wielu wenezuelskich złóż surowcowych. Import taniej wenezuelskiej ropy przez Rosneft jest formą spłaty zobowiązań.

W 2016 r. Rosneft i wenezuelski państwowy PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerskie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft jest udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż. na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton.

CZYTAJ TAKŻE: Wenezuela: zdewastowany sektor naftowy

Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych). W 2005 r wydobywała 3,3 mln baryłek dziennie. W 2019 r (kwiecień) pompuje zaledwie 0,741 tys. baryłek dziennie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emilewicz: Polska rzuca wyzwanie smogowi

Ochrona środowiska i walka o czyste powietrze, to wspólne zadanie współczesnego świata. Polska  już ...

„Wiedomosti”: Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec

Rosyjski koncern Gazprom zwiększył przesył gazu przez gazociąg OPAL, czyli biegnące przez Niemcy przedłużenie ...

Tauron: W tym roku gorzej w dystrybucji i sprzedaży energii

Segment dystrybucji i sprzedaży nie będzie sobie radził najlepiej w tym roku. Wynik operacyjny ...

Długi mocno ciążą koncernom naftowym

Po latach boomu trend się odwrócił. Ci, którzy inwestowali w obligacje spółek z sektora ...

PSE: Nowy rekord zapotrzebowania na moc latem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o wtorkowym rekordowym zapotrzebowaniu na moc elektryczną w szczycie rannym ...

Jednostki zagraniczne dopuszczane do aukcji rynku mocy, ale od 2019 r.

Ukazała się kolejna wersja ustawy o rynku mocy, czyli o wsparciu dla wytwarzania konwencjonalnego. ...