Rosyjski cud w Wenezueli

Adobe Stock

Wydobycie ropy w Wenezueli spada od trzech lat i jest najmniejsze w historii. Ale nie wydobycie Rosneft. W minionym roku Rosjanie zwiększyli o 7 proc. pompowanie z wenezuelskich złóż.

– Nie spodziewanym się znaczącego spadku wydobycia w 2019 r. z naszych wspólnych projektów z PDVSA (państwowy koncern paliwowy Wenezueli – red.). W minionym roku, pomimo złożonej sytuacji, wydobycie naszego koncernu w tejże Wenezueli zwiększyło się o 7 proc. I to pomimo, że cała naftowa branża Wenezueli straciła na sankcjach, to na naszych polach (wydobywczych-red.) zapewniliśmy wzrost o 7 proc. – mówił Igor Sieczin prezes Rosneft podczas wtorkowego WZA koncernu w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosneft łamie sankcje USA

Nie wyjaśnił, jak taki cud był możliwy. Z Wenezueli uciekła większość zagranicznych nafciarzy; szerzy się przestępczość. Coraz częstsze są przerwy w dostawach prądu. Wenezuelscy pracownicy, których wypłaty, przy gigantycznej inflacji (130 tys. proc.) są nic nie warte już w momencie wypłacania, grabią swoich pracodawców wynosząc sprzęt, rozmontowując instalacje i czyszcząc biura.

Rosjanie pozostali w ogarniętym chaosem kraju, by przypilnować swoich interesów. Reuters podliczył, że od 2006 r. Kreml i Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol. Rosjanie w zamian za pożyczki stali się już właścicielami wielu wenezuelskich złóż surowcowych. Import taniej wenezuelskiej ropy przez Rosneft jest formą spłaty zobowiązań.

W 2016 r. Rosneft i wenezuelski państwowy PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerskie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft jest udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż. na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton.

CZYTAJ TAKŻE: Wenezuela: zdewastowany sektor naftowy

Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych). W 2005 r wydobywała 3,3 mln baryłek dziennie. W 2019 r (kwiecień) pompuje zaledwie 0,741 tys. baryłek dziennie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Norweg potrafi

Podczas kiedy inni tracą na taniej ropie, norweski Statoil zarabia. Za półrocze koncern wypracował ...

Estonia inwestuje w wiatraki nad Bałtykiem

Estońska Eesti Energia kupiła norweską firmę branży OZE za 289 mln euro plus długi. ...

Jacek Szymczak: Ciepłownictwo efektywnie walczy ze smogiem

Ciepłownictwo jest bardzo racjonalnym i efektywnym narzędziem do walki z niską emisją. Z punktu ...

PGNiG poprawiło zysk netto

Gazowniczy koncern w ubiegłym roku wypracował 2,32 mld zł czystego zarobku. Wynik netto byłby ...

PFR dofinansuje budowę bloku w Jaworznie. Co z atomem?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Tauronem umowę, na mocy której zainwestuje do 880 ...

Tauron oszczędzi 1,3 mld zł do 2018 r.

Tauron przyjął program poprawy efektywności w grupie na lata 2016-2018. Zakłada on między innymi ...