Wenezuelskie pompy stają

Adobe Stock

Państwowy koncern naftowy Wenezueli w czerwcu nie wywiąże się z kontraktów na dostawy ropy dla głównych klientów w USA, Chinach i Rosji.

PDVSA poinformował osiem koncernów: Nynas, Tipco, Chevron, CNPC, Reliance, Conoco, Valero i Łukoil, że w czerwcu nie będzie w stanie dostarczyć zakontraktowanej ropy – 1,495 miliona baryłek, podała agencja Prime za meksykańskim El National.

Wenezuela ma największe zasoby ropy na świecie (17 proc. wszystkich) pompuje jej coraz mniej. Głęboki kryzys gospodarczy wywołany przez nieudolne rządu ekipy Nicolasa Maduro odbija się na głównym źródle dochodów państwa – wydobyciu ropy. Poziom jest obecnie najmniejszy w historii – w kwietniu było to 1,49 mln baryłek dzienne. PDVSA może dostarczyć klientom zagranicznym jedynie 649 tys. baryłek. To z kolei oznacza kolejne dziury w budżecie państwa. W sklepach Wenezueli nie ma towarów, trwają wyłączenia prądu, brakuje bieżącej wody, ludzie pracują 2-3 dni w tygodniu.

MFW prognozuje dalsze pogorszenie sytuacji – PKB kraju zmniejszy się w tym roku o 15 proc., a inflacja sięgnie…13000 (trzynastu tysięcy) procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz truje pod Ufą

Wyciek gazowego kondensatu z rurociągu Gazpromu skaził okolice Ufy. Ewakuowana została jedna wioska; rośnie ...

Będzie terminal LNG w Kaliningradzie

Dotąd inwestycja ta utrzymywana była w tajemnicy. Gazprom buduje terminal LNG niedaleko granicy z ...

Lotos zainwestuje w Wielkiej Brytanii

Koncern założył firmę, której celem jest poszukiwanie i eksploatacja złóż ropy i gazu na ...

Benzyna będzie nadal tanieć

W przyszłym tygodniu ceny paliw na polskich stacjach powinny nadal spadać, ale wraz ze ...

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

PGNiG obawia się rosyjskiego monopolu

Spółka będzie się domagać ograniczenia dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych niemieckiego gazociągu Opal. Polskie ...