Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa

Donald Trump ogłosił, że nałoży 25-procentowe cła na towary z Kanady i Meksyku. Na ile realne są te zapowiedzi? Eksperci różnią się w ocenie. Kanada niepokoi się jednak poważnie tymi deklaracjami, bo jest mocno związana z USA m.in. handlem ropą i gazem.

Publikacja: 04.12.2024 12:45

Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau

Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau

Foto: PAP/PA

Jak podaje Reuters, powołując się na dane rządowe, w 2023 roku Kanada wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych produkty energetyczne o wartości ponad 177 mld dol. Stany Zjednoczone pozostają głównym odbiorcą kanadyjskiej ropy, trafia tam ok. 97 proc. całkowitego eksportu kanadyjskiego surowca. Sprzedaż ropy w lipcu tego roku osiągnęła rekordowy poziom 4,3 mln baryłek dziennie (w wyniku rozbudowy rurociągu Trans Mountain).

Nic dziwnego, że w Kanadzie, a szczególnie w prowincji Alberta, gdzie skoncentrowany jest biznes wydobywczy, zaniepokojenie zapowiedziami Donalda Trumpa jest duże. Wprowadzenie ceł oznaczałoby bardzo poważne skutki dla kanadyjskiej gospodarki, w tym również dla sektora wydobywczego - spadłaby produkcja ropy, co z kolei przełożyłoby się na redukcję miejsc pracy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Surowce i Paliwa
Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera nowe plany Orlenu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Surowce i Paliwa
Orlen pozyskał miliardy na strategiczne inwestycje
Surowce i Paliwa
Ile będzie nas kosztować unijny podatek od ogrzewania i transportu? Są nowe dane
Surowce i Paliwa
Huta Częstochowa odżyła. To jednak nie koniec walki o przetrwanie
Surowce i Paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji