Akcje Azotów wróciły do rosyjskiego oligarchy. Ale Kantor nie może wykonywać z nich żadnych praw

Wiaczesław Kantor ponownie jest właścicielem blisko 20 proc. akcji Grupy Azoty. W praktyce to niczego jednak nie zmienia, bo wykonywanie jego praw z akcji jest nadal zamrożone. Ta informacja miała neutralny wpływ na wartość spółki na giełdzie.

Publikacja: 30.07.2024 17:05

Wiaczesław Kantor

Wiaczesław Kantor

Foto: AFP

Do Grupy Azoty w imieniu mec. Radosława Kwaśnickiego [zarządcy przymusowego – red.] złożona została notyfikacja o utracie kontroli nad akcjami spółki będącymi w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem, tym samym ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 r. – podała Grupa Azoty w komunikacie.

Akcje Azotów należące do Rosjanina nadal zamrożone 

W komunikacie spółki czytamy, że w związku z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej informacji o nałożeniu 8 kwietnia 2022 roku sankcji na Wiaczesława Kantora oraz w związku z nałożeniem 25 kwietnia 2022 roku sankcji krajowych na Wiaczesława Kantora oraz podmioty z nim powiązane, tj. Norica Holding S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited z siedzibą na Cyprze i Rainbee Holdings Limited z siedzibą na Cyprze, posiadających łącznie 19,82 proc. akcji spółki Grupa Azoty SA – środkiem ograniczającym zastosowanym w odniesieniu do ww. podmiotów jest zamrożenie środków finansowych, a co za tym idzie – zamrożenie akcji Grupy Azoty będących w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem.

Czytaj więcej

Azoty biją na alarm: ustawa gazowa zaszkodzi. Zaniepokojonych jest więcej

Zamrożenie oznacza, że od 25 kwietnia 2022 r. ograniczone zostały wszelkie prawa korporacyjne i majątkowe wymienionych podmiotów, jako akcjonariuszy spółki.

Azoty pracują bez zmian

Grupa Azoty poinformowała, że ustanie zarządu tymczasowego nie wpływa na sposób funkcjonowania spółki. Sama informacja spółki oznacza, że sytuacja wraca do stanu sprzed ustanowienia zarządu tymczasowego, a więc przed lipcem 2023 r. Akcje wracają do rosyjskiego oligarchy, ale pozostają zamrożone. 

Jak podano, utrata przez zawiadamiającego kontroli nad wymienionymi akcjami nastąpiła na skutek ustania tymczasowych zarządów w spółkach, w związku z uprawomocnieniem się wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 stycznia (tj. wyroku wydanego w sprawie skargi Rainbee Holdings uchylającego decyzję o ustanowieniu zarządu tymczasowego, wyroku wydanego w sprawie skargi Norica Holding uchylającego decyzję o ustanowieniu zarządu tymczasowego oraz wyroku wydanego w sprawie skargi Opansa Enterprises uchylającego decyzję o ustanowieniu zarządu tymczasowego).

W lipcu 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wprowadzeniu tymczasowego zarządu przymusowego do trzech firm należących do Wiaczesława Kantora. Poprzez spółki Norica Holding, Opansa Enterprises i Rainbee Holdings rosyjski oligarcha kontrolował 19,82 proc. akcji Grupy Azoty.

MRiT poinformowało wówczas, że funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki. 

Kurs akcji Azotów o godz. 14.00 spadał, ale nieznacznie – o 0,11 proc.

Surowce i Paliwa
Huta Częstochowa odżyła. To jednak nie koniec walki o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Surowce i Paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i Paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego