Do Grupy Azoty w imieniu mec. Radosława Kwaśnickiego [zarządcy przymusowego – red.] złożona została notyfikacja o utracie kontroli nad akcjami spółki będącymi w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem, tym samym ustał zarząd tymczasowy ustanowiony 11 lipca 2023 r. – podała Grupa Azoty w komunikacie.
Akcje Azotów należące do Rosjanina nadal zamrożone
W komunikacie spółki czytamy, że w związku z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej informacji o nałożeniu 8 kwietnia 2022 roku sankcji na Wiaczesława Kantora oraz w związku z nałożeniem 25 kwietnia 2022 roku sankcji krajowych na Wiaczesława Kantora oraz podmioty z nim powiązane, tj. Norica Holding S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Opansa Enterprises Limited z siedzibą na Cyprze i Rainbee Holdings Limited z siedzibą na Cyprze, posiadających łącznie 19,82 proc. akcji spółki Grupa Azoty SA – środkiem ograniczającym zastosowanym w odniesieniu do ww. podmiotów jest zamrożenie środków finansowych, a co za tym idzie – zamrożenie akcji Grupy Azoty będących w posiadaniu podmiotów powiązanych z Wiaczesławem Kantorem.
Czytaj więcej
Grupa Azoty jest zaniepokojona planami zmian dotyczących zapasów strategicznych gazu, obawia się wzrostu cen nawozów. Napisała to w opinii do projektu ustawy. Swoje uwagi i obawy złożyły także Orlen, KGHM i Polska Grupa Energetyczna.
Zamrożenie oznacza, że od 25 kwietnia 2022 r. ograniczone zostały wszelkie prawa korporacyjne i majątkowe wymienionych podmiotów, jako akcjonariuszy spółki.
Azoty pracują bez zmian
Grupa Azoty poinformowała, że ustanie zarządu tymczasowego nie wpływa na sposób funkcjonowania spółki. Sama informacja spółki oznacza, że sytuacja wraca do stanu sprzed ustanowienia zarządu tymczasowego, a więc przed lipcem 2023 r. Akcje wracają do rosyjskiego oligarchy, ale pozostają zamrożone.