Kreml przyznaje, że się dusi. Dochody Rosji z surowców gwałtownie spadły

Przychody Rosji z eksportu ropy i gazu spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. rok do roku. Wydatki budżetu, głównie na rozpętaną wojnę, wzrosły o 26 proc. To oficjalne dane Kremla.

Aktualizacja: 11.05.2023 11:37 Publikacja: 11.05.2023 10:44

Kreml przyznaje, że się dusi. Dochody Rosji z surowców gwałtownie spadły

Foto: AFP

Ministerstwo finansów Rosji opublikowało wstępną ocenę wykonania budżetu federalnego na okres styczeń-kwiecień 2023 r. Dochody budżetowe wyniosły 7,7 bln rubli. To o 22 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody z sektorów poza ropą i gazem wzrosły o 5 proc. do 5,5 bln rubli. Natomiast wpływy z ropy i gazu okazały się niższe o 52 proc. i wyniosły 2,2 bln rubli. Według agencji RIA Nowosti wynika to z „wysokiej sprzedaży” z ubiegłego roku, spadku notowań ropy Urals oraz ograniczenia eksportu gazu.

Czytaj więcej

Indie i Chiny dają Rosji zarobić. Płacą za ropę ponad pułap cenowy

W rzeczywistości jest to skutek sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód po agresji na Ukrainę. Od grudnia obowiązują ograniczenia i pułapy cenowe na zakupy rosyjskiej ropy, a od lutego - na produkty naftowe. Do tego doszło fiasko próby szantażu gazowego Kremla wobec Unii, co skończyło się utratą przez Gazprom rynku wspólnotowego. Ekspert do Azji okazał się zbyt niski, by zrekompensować straty poniesione na rynku europejskim.

Tymczasem wojna rozpętana przez Kreml w środku Europy wysysa z rosyjskiego budżetu coraz więcej pieniędzy. Wydatki budżetu federalnego w okresie styczeń-kwiecień 2023 r. zwiększyły się o 26 proc. w ujęciu rocznym.

Władze uspokajają, że miesięczna dynamika realizacji wydatków budżetowych wyhamowała od marca „po przyspieszonym finansowaniu w okresie styczeń-luty niektórych zakontraktowanych wydatków”. Nie wiadomo, o co tu chodzi, bo reżim utajnił przed opinią publiczną większość budżetu.

Czytaj więcej

Wojna kosztuje Rosję coraz więcej. Wydatki budżetu większe o jedną trzecią

Wcześniej informowano, że w kwietniu br. dochody budżetu Rosji z ropy i gazu nieznacznie spadły w porównaniu z marcem i „nie osiągnęły podstawowego poziomu niezbędnego do pokrycia kosztów”.

Ze względu na brak dodatkowych dochodów oczekiwane przez część analityków przejście od kupowania juana do jego sprzedaży nie nastąpi szybko. Chińska waluta pozostaje podstawowym środkiem w rosyjskich rozliczeniach z tzw. przyjazną zagranicą. Handel z firmami z Zachodu wciąż odbywa się w dolarach.

Surowce i Paliwa
Orlen chce przejąć Grupę Azoty Puławy. Rozpoczyna negocjacje
Surowce i Paliwa
Rosja ma coraz mniej pieniędzy na wojnę z eksportu ropy i gazu
Surowce i Paliwa
Pogarsza się kondycja Azotów
Surowce i Paliwa
Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych
Surowce i Paliwa
Orlenowi będzie trudniej