Jak wynika z przeprowadzonego głosowania, za podjęciem uchwały o połączeniu oddano 350.525.746 głosów, co stanowiło 81,9 proc. obecnych na walnym zgromadzeniu.

Wcześniej rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zgodził się na połączenie PKN Orlen z PGNiG.

Przypomnijmy, że PKN Orlen oraz PGNiG podpisały pod koniec lipca plan połączenia, który zakładał przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

Czytaj więcej

Były prezes PGNiG: Wycieki z Nord Stream to celowe działanie człowieka

PGNiG w tej samej sprawie zwołało na 10 października walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia zgody przez akcjonariuszy na połączenie z PKN Orlen.

„81,85 proc. akcjonariuszy PKN Orlen obecnych na NWZ potwierdziło, że podejmujemy właściwe decyzje, ważne dla przyszłości obu spółek i polskiej gospodarki. Fuzja z PGNiG oznacza stabilizację dostaw surowców energetycznych, wzmocnienie bezpieczeństwa i kontroli nad nowym koncernem” – skomentował na Twitterze prezes spółki Daniel Obajtek.

Rada Ministrów podjęła także w poniedziałek decyzję o zbyciu dwóch pakietów po 2,26 proc. akcji PKN, należących do Skarbu Państwa. Skąd taki ruch? – Połączony podmiot przy takim parytecie miałby kilka procent powyżej 50 proc. Wówczas musiałby ogłosić wezwanie. Aby tego nie robić, znaleziono rozwiązanie na sprzedaż tych akcji Orlenu, które najprawdopodobniej przejmie inna spółka z udziałem Skarbu Państwa, np. PERN – tłumaczył Michał Kozak z Trigon DM.