Były prezes PGNiG Marek Kossowski stwierdził jednoznacznie w programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24, że wycieki gazu z trzech nitek gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, które miały miejsce w ostatnich dniach, to jest „celowe działanie człowieka”, pozostaje tylko pytanie – kto za tym stoi.

– Tu różne spekulacje mogą być. Jeżeli byliby to Rosjanie, to oznacza, że ich plany konfliktowania Europy, agresji na Ukrainę są długofalowe. Jeżeli ich plan jest taki, że za chwilę usiądą do stołu i zaczną negocjować, to byłoby nieracjonalne – ocenił Kossowski.

Czytaj więcej

Wyciek z gazociągów Nord Stream. Wpis Sikorskiego wywołał burzę

Były szef PGNiG stwierdził, że naprawa i ochrona infrastruktury związanej z gazem i ropą naftową w przypadku, gdyby były ona niszczona przez Rosjan w ramach wojny hybrydowej, nie byłaby prosta.

– Oczywiście można sobie wyobrazić osłony elektroniczne, monitorowanie takiego gazociągu. (...) Gdyby popatrzeć na sieć gazociągów w Morzu Północnym, to ogromna liczba kilometrów, ogromne długości pod wodą i to często bardzo głęboko. To nie jest więc łatwe – przyznał gość Piaseckiego.