PKN Orlen podpisał umowę na przejęcie części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE (niskiej gęstości), należącej do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych, firmy Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Moce wytwórcze nabytych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie. Tym samym płocki koncern samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, będzie pokrywał około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na ten produkt. Transakcja ma być sfinalizowana do końca tego roku. Do jej przeprowadzenia potrzebne są zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii. Wartości transakcji nie podano.

 „Inwestujemy w petrochemię, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla przyszłości grupy Orlen, ale też wzmocnienia polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 r. wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Przekonuje, że przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins i rozwój produktu, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie, wzmocni pozycję koncernu w gronie czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Ponadto zakup aktywów łączy się z rozpoczętą w ubiegłym roku w Płocku rozbudową kompleksu olefin. „Wytwarzany w nim etylen zagospodarujemy w produkcji polietylenu, wydłużając w ten sposób łańcuch wartości. Powiększony portfel produktów petrochemicznych pozwoli nam w szybkim tempie generować zyski, na czym skorzysta spółka i jej akcjonariusze” - twierdzi Obajtek.

LDPE, to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych (przewodów i kabli). Jest to produkt w pełni podlegający recyclingowi, a tym samym pełni ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego.

Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie Orlenu i holenderskiego LyondellBasell Industries, w którym obie strony posiadają po 50 proc. udziałów. Po zrealizowaniu transakcji podmiot ten nadal będzie rozwijała produkcję i sprzedaż polietylenu HDPE (wysokiej gęstości) oraz polipropylenu.