Infrastruktura to za mało, aby powstał hub gazowy

Do uruchomienia w Polsce regionalnego centrum przesyłu i handlu błękitnym paliwem konieczne są m.in. istotne zmiany legislacyjne.

Publikacja: 08.05.2022 23:10

Do Kłajpedy przypłynął pierwszy statek z LNG dla PGNiG. Część pozyskanego gazu trafi do Polski, a cz

Do Kłajpedy przypłynął pierwszy statek z LNG dla PGNiG. Część pozyskanego gazu trafi do Polski, a część do krajów bałtyckich

Foto: mat. pras.

Atak Rosji na Ukrainę, szantaż energetyczny i manipulacje Moskwy sprawiają, że dziś budowa w Polsce regionalnego centrum przesyłu i handlu gazem (tzw. hubu gazowego) jest jeszcze ważniejsza niż kilka miesięcy temu.

Biuro prasowe Towarowej Giełdy Energii zauważa, że wojna spowodowała poważne zagrożenia dla normalnego funkcjonowania nie tylko rynków błękitnego paliwa, ale i pozostałych sektorów gospodarki. W tej sytuacji hub gazowy, którego jednym z filarów są dostawy realizowane na dany rynek z wielu kierunków, może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne niezależnie od pojawiających się zagrożeń. W ocenie TGE może on ostatecznie uformować się w najbliższych pięciu latach. Giełda chce na nim pełnić rolę głównej platformy handlowej dla regionu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Surowce i Paliwa
Kolejne rozmowy na Śląsku. Przyszłość pomocy publicznej nadal nieznana
Surowce i Paliwa
Oto propozycja Kijowa dla Unii: ukraiński tytan i uran zamiast rosyjskiego
Surowce i Paliwa
Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera nowe plany Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozyskał miliardy na strategiczne inwestycje
Surowce i Paliwa
Ile będzie nas kosztować unijny podatek od ogrzewania i transportu? Są nowe dane