Senat przyjął projekt, który ma zablokować przejęcie części Lotosu przez węgierski MOL

Senatorowie przyjęli w czwartek projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zasad zarządzania mieniem państwowym, którego celem jest m.in. zablokowanie fuzji Orlenu i Lotosu, tak by część Lotosu nie trafiła do węgierskiego koncernu MOL.

Publikacja: 28.04.2022 14:06

Senat przyjął projekt, który ma zablokować przejęcie części Lotosu przez węgierski MOL

Foto: Bloomberg

ula

Marszałek Tomasz Grodzki powiedział przed posiedzeniem, że chodzi o to, by w trakcie trwającej wojny Rosji z Ukrainą i wobec dziwnej i niezrozumiałej postawy Węgier w stosunku do tej wojny, nie sprzedawać Lotosu spółce MOL, w dużej mierze kontrolowanej przez kapitał rosyjski. Marszałek Senatu wyraził też nadzieję, że Sejm propozycję Senatu przyjmie.

Senator Bogdan Borusewicz z Koalicji Obywatelskiej tłumaczył podczas drugiego czytania projektu, że senackie propozycje przewidują, iż przez 9 miesięcy od wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o podjęcie konsultacji w trybie art. 4 Traktatu NATO, nie mogą być zbywane udziały, akcje lub prawa z akcji należące do Skarbu Państwa w spółkach, takich jak m.in. Grupa Lotos, PGNiG, Enea, Orlen, Energa, czy Tauron, a także należące do nich przedsiębiorstwa lub wyodrębnione części przedsiębiorstw. Nie można byłoby też zbywać nieruchomości należących do tych spółek.

Według senatorów KO sprzedaż części aktywów rafineryjnych Lotosu i części stacji benzynowych jest sprzeczna z interesem państwa. Stacje ma przejąć węgierski MOL, który - jak przekonywali - ma bliskie kontakty z Rosją. Przeciwnego zdania byli przedstawiciele rządu oraz senatorowie PiS. Zdaniem wiceministra aktywów państwowych Jana Kanthaka fuzja Orlenu z Lotosem to realizacja budowy dużego koncernu multienergetycznego, który pozwoli też zdywersyfikować dostawy ropy do Polski.

W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. W połowie stycznia PKN Orlen poinformował, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a polski Unimot - bazy paliw.

W czwartkowym głosowaniu za nowelizacją opowiedziało się 53 senatorów, podczas gdy 45 było przeciw. Senatorowie opozycji podkreślali po głosowaniu, że udało się doprowadzić do wstrzymania sprzedaży Lotosu Węgrom i stojącym za nimi Rosjanom.

Czytaj więcej

Wiceszef MOL: Staniemy się jednym z najważniejszych graczy
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku