Po masakrze w Buczy UE zaproponuje zakaz importu rosyjskiego węgla

Unia Europejska zaproponuje zakaz importu węgla z Rosji. Będą to pierwsze bezpośrednie sankcje energetyczne wymierzone w Rosję na poziomie UE. Warszawa chce wprowadzić taki zakaz od maja niezależnie od finalnej decyzji innych krajów UE. To reakcja UE na doniesienia o zbrodniach wojennych dokonanych przez Rosję w obwodzie kijowskim.

Publikacja: 05.04.2022 13:04

Po masakrze w Buczy UE zaproponuje zakaz importu rosyjskiego węgla

Foto: Adobestock

Zakaz dotyczący węgla zostałby dodany do pakietu działań mających na celu wzmocnienie istniejących sankcji i załatanie luk, nad którymi już w tym tygodniu mają dyskutować ambasadorzy UE. Szczegóły zakazu i terminy wycofania się z importu węgla są nadal przedmiotem dyskusji - donosi Bloomberg. Oczekuje się również, że Komisja Europejska zaproponuje zakaz wjazdu do na teren UE większości rosyjskich ciężarówek i zakaz wpływania do europejskich portów dla statków.

Kontrakty terminowe na następny rok na węgiel dostarczany do północno-zachodniej Europy wzrosły aż o 7,9 proc. do 205 dol. za tonę. Rosja dostarcza około połowy węgla energetycznego zużywanego na kontynencie i wykorzystywanego do zasilania elektrowni i wytwarzania energii elektrycznej.

UE nie planuje na razie sankcjonować importu ropy naftowej lub gazu, pomimo silnej presji, aby wzmocnić naciski na Moskwę - informują źródła Bloomberga.

Czytaj więcej

Masakra cywilów w Buczy. Ukraina grozi Rosji odwetem

Kilka rządów, w tym Niemcy i Węgry, sprzeciwiło się rozszerzeniu zakresu sankcji na rosyjski sektor energetyczny, ale zarzuty, że wycofujące się wojska rosyjskie dokonały egzekucji wielu nieuzbrojonych cywilów, doprowadziły do ​​ponownego nacisku niektórych wschodnich członków UE na wzmocnienie tych środków.

Zatwierdzenie pakietu zawierającego zakazu importu węgla wymaga poparcia wszystkich 27 państw członkowskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi w tym tygodniu Kijów, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wyrazić poparcie dla Ukrainy. UE zapowiedziała również, że pomoże Ukrainie zebrać dowody na potencjalne zbrodnie wojenne.

Surowce i Paliwa
Gazprom i Rosatom chwalą się sukcesami. Nie ma na to żadnych danych
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Surowce i Paliwa
Orlenowi będzie trudniej
Surowce i Paliwa
Rozwój rynku biogazu blokuje biurokracja
Surowce i Paliwa
Mocno spadają wyniki i kurs akcji Azotów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Surowce i Paliwa
Kreml przyznaje, że się dusi. Dochody Rosji z surowców gwałtownie spadły
Surowce i Paliwa
ArcelorMittal odradza się po ciężkim roku