Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Publikacja: 05.02.2020 18:33

Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Foto: Angela Merkel, Germany’s chancellor, left, and U.S. President Donald Trump stand for a family photograph during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit at the military and political alliance’s headquarters in Brussels, Belgium, on Wednesda...

Amerykanie przygotowują nowe sankcje przeciwko inwestycji Gazpromu. Jeżeli rurociąg zostanie dokończony, to ograniczenia uderzą w firmy odbierające tą drogą rosyjski gaz.

Kongres USA jest gotowy już w lutym lub marcu przegłosować nowe sankcje wobec gazociągu Gazpromu – Nord Stream 2, dowiedziała się gazeta „Handelsblatt”. Warunkiem jest sytuacja, w której „Rosja spróbuje położyć pozostałe kilometry rurociągu”.
Nord Stream 2 to dwie nowe nitki gazociągu północnego kładzione przez Gazprom na dnie Bałtyku. Rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec miał tą drogą popłynąć na początku 2020 r. Inwestycja jest gotowa w 93 proc. Położenie ostatnich 160 km uniemożliwiły amerykańskie sankcje, które weszły w życie w grudniu 2019 r.
""

Bloomberg

energia.rp.pl

Z budowy wycofał się główny wykonawca, szwajcarska firma Allseas – specjalista od kładzenia rurociągów na dnach mórz. Amerykanie zagrozili firmie odcięciem od rynku USA. Szwajcarzy zabrali swoje statki z Bałtyku i zapowiedzieli, że do tej inwestycji nie wrócą.
Rosjanie zapewniają, że są w stanie sami dokończyć gazociąg, ale przesunęli o rok termin jego oddania. Amerykańscy parlamentarzyści uważają rosyjski gazociąg za kolejne narzędzie do zwiększenia zależności wielu europejskich państw od gazu z Rosji. Z kolei rosyjscy eksperci widzą w działaniach Kongresu chęć podwyższenia konkurencyjności amerykańskiego gazu na europejskim rynku. – Nowe sankcje na NS 2, a tym samym kolejne wydatki inwestycyjne, obniżą rentowność projektu, dzięki czemu zyska gaz LNG z USA – ocenia Aleksandr Sidorow, analityk firmy inwestycyjnej Velens Kapital w Moskwie.
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy