Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Publikacja: 05.02.2020 18:33

Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Foto: Angela Merkel, Germany’s chancellor, left, and U.S. President Donald Trump stand for a family photograph during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit at the military and political alliance’s headquarters in Brussels, Belgium, on Wednesda...

Amerykanie przygotowują nowe sankcje przeciwko inwestycji Gazpromu. Jeżeli rurociąg zostanie dokończony, to ograniczenia uderzą w firmy odbierające tą drogą rosyjski gaz.

Kongres USA jest gotowy już w lutym lub marcu przegłosować nowe sankcje wobec gazociągu Gazpromu – Nord Stream 2, dowiedziała się gazeta „Handelsblatt”. Warunkiem jest sytuacja, w której „Rosja spróbuje położyć pozostałe kilometry rurociągu”.
Nord Stream 2 to dwie nowe nitki gazociągu północnego kładzione przez Gazprom na dnie Bałtyku. Rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec miał tą drogą popłynąć na początku 2020 r. Inwestycja jest gotowa w 93 proc. Położenie ostatnich 160 km uniemożliwiły amerykańskie sankcje, które weszły w życie w grudniu 2019 r.
""

Bloomberg

energia.rp.pl

Z budowy wycofał się główny wykonawca, szwajcarska firma Allseas – specjalista od kładzenia rurociągów na dnach mórz. Amerykanie zagrozili firmie odcięciem od rynku USA. Szwajcarzy zabrali swoje statki z Bałtyku i zapowiedzieli, że do tej inwestycji nie wrócą.
Rosjanie zapewniają, że są w stanie sami dokończyć gazociąg, ale przesunęli o rok termin jego oddania. Amerykańscy parlamentarzyści uważają rosyjski gazociąg za kolejne narzędzie do zwiększenia zależności wielu europejskich państw od gazu z Rosji. Z kolei rosyjscy eksperci widzą w działaniach Kongresu chęć podwyższenia konkurencyjności amerykańskiego gazu na europejskim rynku. – Nowe sankcje na NS 2, a tym samym kolejne wydatki inwestycyjne, obniżą rentowność projektu, dzięki czemu zyska gaz LNG z USA – ocenia Aleksandr Sidorow, analityk firmy inwestycyjnej Velens Kapital w Moskwie.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Kreml rozgrzewa rynek uranu: odcina USA od dostaw
Surowce i Paliwa
Rosja wstrzymała eksport uranu do USA. Surowiec już drożeje
Surowce i Paliwa
Unimot chce udziałów w rafinerii za Odrą
Surowce i Paliwa
Rosja ma nadzieję na "nową ropę". Znalazła dwa minerały
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Surowce i Paliwa
Rosja ogranicza eksport paliw, bo nie starcza ich w kraju
Surowce i Paliwa
Potężne straty grupy Azoty. Bardzo słabo z biznesem nawozowym i chemicznym