Koncerny naftowe wracają z kasą do Iraku

Bloomberg

Irak osiągnął z BP, Shellem i Łukoilem porozumienia o wznowieniu wstrzymanych inwestycji w złoża, które przygotowywały do eksploatacji. Projekty ruszą w tym roku, wydobycie wzrośnie od 2017 r.

Porozumienia osiągnięte w lipcu i sierpniu przesunęły na II półrocze projekty, które te koncerny planowały zrealizować w pierwszej połowie roku, ale zawieszono je z powodu taniej ropy. Na skutek nowych inwestycji wydobycie w Iraku powinni zwiększyć się w 2017 r. o 350-300 tys. bd – stwierdzili przedstawiciele sektora. W tej chwili wynosi ok.4,6 mln bd, głównie z południa kraju.

Irak jest drugim krajem OPEC po Arabii Saudyjskiej pod względem wydobycia i gdy zwiększy je, wraz z Iranem, doprowadzi do zwiększenia nadmiaru ropy na świecie i skomplikuje rozmowy kartelu z krajami spoza OPEC o ograniczeniu pompowania dla uzyskania wzrostu cen.

Według dokumentów, z jakimi zapoznała się agencja Reutera, trzy koncerny zgodziły się wydać w II półroczu połowę sum zaproponowanych w 2015 r. BP zgodził się zainwestować w tym roku 1,8 mld dolarów w złoże Rumaila, które eksploatuje. Początkowo podał sumę 3,5 mld, ale później zmniejszył do 2,5 mld. Shell postanowił zainwestować 742 mln dolarów po obiecaniu w ubiegłym roku 1,5 mld. Łukoil wyda 1,08 mld wobec deklarowanych 2,1 mld.

– Wiele istotnych projektów, które firmy zagraniczne musiały wstrzymać z powodu niższych cen ropy zostanie wznowione po ostatnich uzgodnieniach o zmniejszeniu budżetów – stwierdził wiceszef South Oil Co, Basim Abdul Kareem, która nadzoruje działalność sektora naftowego w tym regionie. – Koncerny powinny teraz mieć niezbędne środki na realizację tych projektów – dodał.

Irak musi jeszcze porozumieć się z Exxonem, CNPC i Patronasem co do złóż na południu, które eksploatują.

Firmy naftowe pomagają temu krajowi w przygotowaniu wydobycia z ogromnych złóż, ale co roku muszą rozliczać się ze swych wydatków z rządem w Bagdadzie. Następnie otrzymują zwrot swych kosztów z dochodów uzyskanych przez Irak z eksportu ropy wydobytej przez nie. Takie rozwiązanie działało bez przeszkód, gdy cena ropy była wyższa od 100 dolarów, ale gdy spadła do 40, Irak zaczął mieć trudności w opłaceniu koncernów.

– Uzgodnione obecnie budżety inwestycyjne obejmują niemal resztę 2016 r. i są korzystne dla wszystkich – stwierdził inny przedstawiciel South Oil. Koncerny będą w stanie wznowić prace nad wieloma odroczonymi projektami, co pomoże zwiększyć wydobycie na początku 2017 r. Mówimy o co najmniej 250-300 tys. bd – dodał.

Resort ds. naftowych podał w lutym, ze budżet na pokrycie kosztów firm zagranicznych zmniejszono do 9 mld dolarów w 2016 r., natomiast firmy oceniały swe koszty na 23 mld.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa najtańsza od września 2017 roku

Cena ropy gatunku WTI spadła we wtorek do 47,8 dolarów za baryłkę, czyli najniższego ...

Ruszyły zapisy na akcje Unimotu

Od dziś można zapisywać się na 2,2 mln walorów spółki oferowanych po cenie emisyjnej ...

Gazprom i KE bliżej ugody

Rosjanie i Bruksela są coraz bliżej polubownego zakończenia antymonopolowego dochodzenia przeciwko rosyjskiemu koncernowi. W ...

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu

Najwyższy czas na spółdzielnie energetyczne

Obecne przepisy dedykowane spółdzielczości energetycznej stanowią zbiór trudnych do wytłumaczenia ograniczeń – pisze Jan ...

Orlen skupi akcje Unipetrolu

Płocka spółka otrzymała zgodę na nabycie prawie 6-proc. pakietu walorów czeskiej firmy. Po sfinalizowaniu ...

Nigeria rozpędza pompy, Rosja zrzuca winę na OPEC

Po Rosji i Arabii Saudyjskiej także Nigeria – kolejny członek byłego już porozumienia o ...