Koncerny naftowe wracają z kasą do Iraku

Bloomberg

Irak osiągnął z BP, Shellem i Łukoilem porozumienia o wznowieniu wstrzymanych inwestycji w złoża, które przygotowywały do eksploatacji. Projekty ruszą w tym roku, wydobycie wzrośnie od 2017 r.

Porozumienia osiągnięte w lipcu i sierpniu przesunęły na II półrocze projekty, które te koncerny planowały zrealizować w pierwszej połowie roku, ale zawieszono je z powodu taniej ropy. Na skutek nowych inwestycji wydobycie w Iraku powinni zwiększyć się w 2017 r. o 350-300 tys. bd – stwierdzili przedstawiciele sektora. W tej chwili wynosi ok.4,6 mln bd, głównie z południa kraju.

Irak jest drugim krajem OPEC po Arabii Saudyjskiej pod względem wydobycia i gdy zwiększy je, wraz z Iranem, doprowadzi do zwiększenia nadmiaru ropy na świecie i skomplikuje rozmowy kartelu z krajami spoza OPEC o ograniczeniu pompowania dla uzyskania wzrostu cen.

Według dokumentów, z jakimi zapoznała się agencja Reutera, trzy koncerny zgodziły się wydać w II półroczu połowę sum zaproponowanych w 2015 r. BP zgodził się zainwestować w tym roku 1,8 mld dolarów w złoże Rumaila, które eksploatuje. Początkowo podał sumę 3,5 mld, ale później zmniejszył do 2,5 mld. Shell postanowił zainwestować 742 mln dolarów po obiecaniu w ubiegłym roku 1,5 mld. Łukoil wyda 1,08 mld wobec deklarowanych 2,1 mld.

– Wiele istotnych projektów, które firmy zagraniczne musiały wstrzymać z powodu niższych cen ropy zostanie wznowione po ostatnich uzgodnieniach o zmniejszeniu budżetów – stwierdził wiceszef South Oil Co, Basim Abdul Kareem, która nadzoruje działalność sektora naftowego w tym regionie. – Koncerny powinny teraz mieć niezbędne środki na realizację tych projektów – dodał.

Irak musi jeszcze porozumieć się z Exxonem, CNPC i Patronasem co do złóż na południu, które eksploatują.

Firmy naftowe pomagają temu krajowi w przygotowaniu wydobycia z ogromnych złóż, ale co roku muszą rozliczać się ze swych wydatków z rządem w Bagdadzie. Następnie otrzymują zwrot swych kosztów z dochodów uzyskanych przez Irak z eksportu ropy wydobytej przez nie. Takie rozwiązanie działało bez przeszkód, gdy cena ropy była wyższa od 100 dolarów, ale gdy spadła do 40, Irak zaczął mieć trudności w opłaceniu koncernów.

– Uzgodnione obecnie budżety inwestycyjne obejmują niemal resztę 2016 r. i są korzystne dla wszystkich – stwierdził inny przedstawiciel South Oil. Koncerny będą w stanie wznowić prace nad wieloma odroczonymi projektami, co pomoże zwiększyć wydobycie na początku 2017 r. Mówimy o co najmniej 250-300 tys. bd – dodał.

Resort ds. naftowych podał w lutym, ze budżet na pokrycie kosztów firm zagranicznych zmniejszono do 9 mld dolarów w 2016 r., natomiast firmy oceniały swe koszty na 23 mld.

Mogą Ci się również spodobać

PGE z kredytem odnawialnym na ponad 4 mld zł

Polska Grupa Energetyczna pozyskała czteroletni kredyt odnawialny na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum ...

Przy gazoporcie powstanie nowe nadbrzeże

Inwestycja powinna zostać oddana do użytku w II kwartale 2023 r. Dzięki niej w ...

W przyszły wtorek umowa inwestycyjna tworząca PGG

Po tym jak we wtorek związki zawodowe w Kompanii Węglowej zawarły porozumienie z rządem ...

Gazprom szuka pieniędzy na NS2

Ponad 6,5 mld potrzebują Rosjanie do rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. Liczą na rodzime ...

Najpotężniejszy lodołamacz świata

Rosyjski lodołamacz „Lider” o napędzie atomowym będzie kosztował podatników równowartość ponad 1,7 mld dol.. ...

Jesteśmy skazani na import prądu

W pierwszym półroczu więcej energii wpłynęło do Polski, niż wypłynęło z kraju. Ten trend ...