Lotos kupił irańską ropę

Bloomberg

Super tankowiec The Atlantis został załadowany ropą dla polskiej Grupy Lotos, poinformowali Irańczycy. Statek płynie do Gdańska.

Mohsen Qamsari dyrektor ds międzynarodowych kontaktów koncernu irańskiego NIOC, poinformował w komunikacie o jednorazowym zakupie przez Lotos 2 mln baryłek irańskiej ropy.

Surowiec wypłynął z głównego irańskiego terminalu Kharg 27 czerwca na super tankowcu The Atlantis. Informację Irańczyków potwierdził Lotos:

„Zniesienie sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową, nałożonych na Iran, umożliwiło nawiązanie współpracy Grupy LOTOS S.A. oraz NIOC (National Iranian Oil Company), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach. Negocjacje doprowadziły do uzgodnienia warunków handlowych, dzięki którym po raz pierwszy od wielu lat ropa irańska trafi do rafinerii LOTOSU w Gdańsku.

– Umowa przewiduje realizację jednorazowej, testowej dostawy 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light – wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – Tak duża jednorazowa dostawa może być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce klasy VLCC to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. Warto podkreślić, że „Atlantas” będzie największym tankowcem, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.

LOTOS jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku. W obszarze zainteresowania Spółki pozostają również ropy arabskie.

– Ta transakcja LOTOSU potwierdza, że spółki Skarbu Państwa konsekwentnie działają w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski , w połączeniu z dobrą ekonomią takich dostaw to kierunek dobry nie tylko dla strategicznych interesów Państwa ale również naszej gospodarki – komentuje Dawid Jackiewicz, Minister Skarbu Państwa RP.

Intencją Grupy LOTOS S.A. i National Iranian Oil Company jest kontynuacja współpracy w ramach dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego zakup irańskiej ropy naftowej przez LOTOS to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł dostaw.

Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem na Bałtyk przeładuje ok. 700 tys. baryłek ropy na inny tankowiec w ramach operacji STS (ang. Ship-to-Ship transfer).

Oba tankowce wpłyną następnie do gdańskiego Naftoportu. Zanim to nastąpi „Atlantas” przepłynie ponad 12 tysięcy mil morskich (22.261 km) okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt głębokie zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski). „Atlantas” spodziewany jest w Naftoporcie w połowie sierpnia.

Rosjanie podkreślają, iż oznacza to, że Iran coraz aktywniej wchodzi na rynki, gdzie dotąd dominował surowiec rosyjski. Agencja Bloomberg dodaje, że hiszpański Respol po raz pierwszy od 2012 r zakupił irańską ropę; tankowiec Delta Ios już dopłynął do rafinerii w hiszpańskiej Kartagenie. Przed sankcjami, Hiszpanie regularnie importowali irańską ropę, będąc jednym z nielicznych państw Europy, który nie kupował surowca w Rosji.

Rosjanie szczególnie pilnie monitorują doniesienia o dostawach surowców (ropa gaz) z innych poza Rosją krajów. To prezes Rosneft (największy eksporter rosyjskiej ropy) Igor Sieczin jako pierwszy poinformował o zakupach przez Orlen i Lotos ropy z Arabii Saudyjskiej. Wiedział dokładnie, ile Polacy kupili i kiedy surowiec dostaną. Eksport ropy i gazu dostarczają połowę wpływów budżetu federacji. A Europa do głów rynek eksportowy. W 2015 r Rosja sprzedała na Starym Kontynencie 247,4 mln ton ropy z 488,1 mln ton całego europejskiego importu surowej ropy. Dla porównania Chiny kupiły od Rosjan 46,2 mln ton ropy.

Rosyjski eksport do Europy zwiększył się istotnie po wprowadzeniu przez Zachód sankcji wobec Iranu. Dlatego teraz dla Rosji jest to główny konkurent, szybko odzyskujący utracony teren.

Mogą Ci się również spodobać

Grecja naciska gaz

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im ...

Air Force One odleci z Warszawy na paliwie Lotosu

Samolot prezydenta USA Air Force One zostanie zatankowany wyprodukowanym w gdańskiej rafinerii paliwem, które ...

Rothschild doradzi Łotwie

Amerykanie pomogą łotewskiemu rządowi w możliwym zakupie akcji operatora gazowego Conexus Baltic Grid. To ...

Jesteśmy skazani na większy import prądu

Początek 2017 r. dawał nadzieje na to, że Polska z importera znów stanie się ...

Napięty terminarz dla wiatraków Orlenu

Na przełomie czerwca i lipca płocki koncern wybierze doradcę technicznego do projektu budowy farm ...

Chiny zakładają rewolucję na rynku ropy i gazu

Chiny pozwolą prywatnym przedsiębiorstwom inwestować w magazynowanie ropy naftowej i gazu – ujawnił tamtejszy ...