Chiny zasysają ropę świata

Bloomberg

Chińskie zakupy czarnego złota w maju zwiększyły się znacznie na wszystkich rynkach. Najwięcej ropy Państwo Środka importuje z Rosji.

W maju Rosja eksportowała do Chin o 34 proc. ropy więcej niż rok temu, podała agencja Bloomberg za danymi chińskiego biura celnego. W sumie Chińczycy importowali z Rosji w maju 5,24 mln ton ropy. W kwietniu było to 4,81 mln ton.

Drugim rynkiem, gdzie Chińczycy robią ogromne zakupy ropy jest Arabia Saudyjska. W maju import z pustynnego królestwa zwiększył się także jak w wypadku Rosji o 34 proc. i wyniósł 4,08 mln ton czyli nieco mniej niż w kwietniu, kiedy kupili 4,12 mln ton.

Trzecim rynkiem chińskich zakupów jest Irak. Tu wzrost jest największy w skali roku – 57 proc.. W maju Chiny kupiły w Iraku 3,4 mln ton podczas kiedy w kwietniu 3,14 mln ton. Jedynym rynkiem, skąd import chiński maleje jest Angola (-4,9 proc.). Kraj dostarczył w maju Chinom 3,1 mln ton, podczas kiedy w kwietniu – 3,98 mln ton.

Czołowych dostawców goni Iran. W maju Teheran eksportował do Chin 2,63 mln ton czyli o 19,5 proc. więcej aniżeli w maju 2014 r kiedy jeszcze objęty był sankcjami. Chińczycy wykorzystali tę sytuację na swoją korzyść, zmuszając Irańczyków do sprzedaży za juany.

Mogą Ci się również spodobać

Arabska pielgrzymka Gazpromu

Po Arabii Saudyjskiej kierownictwo Gazpromu odwiedzi Oman. Ma negocjować tu budowę gazociągu z Iranu. ...

Dąbrowski: Jesteśmy związani z PGG na dobre i na złe

Nasz pomysł wydzielenia elektrowni węglowych jest obecnie analizowany przez rząd – mówi Wojciech Dąbrowski, ...

Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie

Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. ...

Powinien powstać fundusz sprawiedliwej transformacji

Taki instrument finansowy powinien powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących ...

Znowu rekord. Polska jeszcze nigdy nie potrzebowała tyle prądu

W chwili, gdy temperatury w Warszawie i całym kraju dobijały 40 stopni, padł kolejny ...

Łupki i OPEC stabilizują ropę

Huśtawka cen ropy trzymana jest w ryzach dzięki amerykańskim producentom ropy z łupków bitumicznych ...