PKN Orlen inwestuje w Czechach

Bloomberg

Zależny Unipetrol rozpoczął budowę instalacji polietylenu w Litvinovie. Koszt jej budowy wyniesie 5,76 mld koron (0,93 mld zł). Cała inwestycja jest warta 8,5 mld koron (1,4 mld zł).

Unipetrol, czeska spółka z 63-proc. udziałem PKN Orlen, oficjalnie rozpoczęła budowę instalacji polietylenu (PE3) w zakładzie produkcyjnym w Litvinovie. Ma być to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie. Dzięki niej płocki koncern chce istotnie wzmocnić swoja pozycję na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Koszt budowy instalacji wyniesie 5,76 mld koron (0,93 mld zł), a całkowity koszt projektu szacowany jest na 8,5 mld koron (1,4 mld zł). W efekcie łączna wartość inwestycji, które PKN Orlen poniósł na rozwój czeskiej spółki, od momentu wejścia na ten rynek, wzrośnie do blisko 5 mld zł.

– To dzień szczególny nie tylko z punktu widzenia strategii Grupy Orlen, ale również z perspektywy czeskiego sektora chemicznego i budowy nowoczesnej, innowacyjnej czeskiej gospodarki. To również kolejny dowód na to, że na rozwój jednego z naszych najcenniejszych zagranicznych aktywów, patrzymy nie przez pryzmat krótkotrwałych zysków, ale długofalowego wzrostu z korzyścią dla wszystkich interesariuszy – stwierdził Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen, cytowany w komunikacie prasowym.

Instalacja PE3 zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Jej moce produkcyjne wyniosą 270 tys. ton rocznie. Eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o mocy produkcyjnej 200 tys. ton rocznie, ma być kontynuowana. Realizowana inwestycja pomoże koncernowi zwiększyć wykorzystanie instalacji etylenu i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej w Czechach. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła też poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku, w tym segmenty kosmetyków i opakowań. Instalację PE3 buduje włoska firma Technip, a do jej budowy zastosowana zostanie technologia objęta licencją uzyskaną przez Unipetrol od firmy Ineos.

OPINIA:
 
Daria Kulczycka, Dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan
 
Zainaugurowanie budowy nowej instalacji polietylenu w czeskim zakładzie produkcyjnym w Litvínovie  że inwestycja jest w pełni przygotowana i dokładnie wiadomo jak będzie wyglądała jej realizacja. Kontynuacja tego projektu oznacza, że jest on uzasadniony ekonomicznie, a Orlen traktuje rynek czeski poważnie i nie zamierza się z niego wycofywać. Z polietylenu wytwarzane są różnego rodzaju tworzywa sztuczne, zwłaszcza opakowania. Dzisiejsza gospodarka nie może się bez nich obejść, więc dobrze, że projekt rozbudowy instalacji polietylenu wkracza w kolejna fazę realizacji. Zaangażowanie PKN Orlen w budowę nowych mocy produkcyjnych w Litvinovie to sygnał, że spółka planuje długofalowy rozwój rynku petrochemicznego w Czechach  oraz spółki  Unipetrol. Z biznesowego punktu widzenia, inwestycja z pewnością wzmocni pozycję PKN Orlen w Europie Środkowej.
 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen inwestuje w magazyny ropy

Koncern kontynuuje strategię, której realizacja ma przyczynić się do zwiększenia jego możliwości gromadzenia zapasów ...

Enea szacunkowe wyniki za I kwartał

Skonsolidowany zysk netto Enei w I kwartale 2016 r. wyniósł 290 mln zł, jej ...

Polski gaz wciąż drogi

Najbogatsi w Europie Luksemburczycy płacili w pierwszym półroczu za gaz taniej niż Polacy. Agencja ...

Atak na supertankowce w Zatoce Omańskiej

Doszło do eksplozji na dwóch supertankowcach w Zatoce Omańskiej. Podejrzewaną przyczyną są ataki terrorystyczne ...

Akcje PGNiG mogą jeszcze stracić

W ocenie specjalistów ING Securities akcje PGNiG są przewartościowane. Dlatego rekomendują sprzedaż papierów gazowego ...

Żegnajcie petrodolary, witaj petroeuro

Rosyjski Rosneft – największy dostawca ropy na europejski rynek, zaczyna przejście na kontrakty w ...