Rosneft stracił połowę zysku

Bloomberg

Rosyjski gigant paliwowy nie ma za sobą dobrego roku. Czysty zysk zmniejszył się o blisko połowę do ponad 3 mld dol. Dług wzrósł i jest dziesięć razy większy niż zysk.

Rosneft podał wyniki za 2016 r, spadek zysku netto o 49 proc. tłumaczy słabą koniunkturą na rynku ropy. Koncern zarobił na czysto 181 mld rubli (3,14 mld dol.). Obroty spadły o 3 proc. do 4,99 bln rubli, wskaźnik EBITA zyskał 2,7 proc. i wyniósł 1,28 bln rubli.

Wyniki byłyby jeszcze gorsze gdyby nie IV kwartał. Tu zysk netto odnoszący się do akcjonariuszy koncernu się podwoił do 52 mld rubli. W znacznym stopniu jest to zasługa wzrostu zysku operacyjnego. W końcu roku miał miejsce nie tylko wzrost cen ropy, ale też transakcja sprzedaży 19,5 proc. akcji Rosneft konsorcjum Glencore i katarskiego funduszu za 10,2 mld euro. Wielu zagranicznych ekspertów stawia pod znakiem zapytania owianą tajemnicą transakcję (niektórzy podejrzewają, że to Rosneft wykupił swoje akcje od skarbu państwa). Podniosła ona jednak bardzo notowania koncernu i jego wartość rynkową.

W opublikowanym komunikacie o wynikach roku 2016 r Rosneft nie wyklucza wypłaty „przejściowych” dywidend za 2017 r „W zmienionej polityce dywidendowej koncernu została zapisana wyplata dywidend nie rzadziej niż dwa razy do roku. Dlatego to co wypłacimy ciągu tego roku to mogą być nie tylko dywidendy za 2016 rok ale też dodatkowe za 2017″.

Rośnie zadłużenie Rosneft. Na koniec minionego roku wyniosło 1,89 bln rubli (dziś to 32 mld dol.) wobec 1,69 bln rubli rok wcześniej.

Mogą Ci się również spodobać

Maleje krajowa produkcja ropy i gazu

Od lat PGNiG nie odkryło dużych złóż. Ostatnia nadzieja to Karpaty. W najbliższych latach Polskie ...

Energetyka zrzuci się na ratowanie Kompanii Węglowej. Są już oferty

PGE, Energa i PGNiG Termika złożyły wstępne oferty objęcia nowoutworzonych udziałów w Polskiej Grupie ...

Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z ...

BP pozostanie firmą paliwową, ale chce uczestniczyć w OZE i elektromobilności

Koncern paliwowy BP przewiduje, że w perspektywie kilkunastu lat tradycyjne paliwa, jak ropa naftowa ...

Gazociąg OPAL nie tylko dla Rosjan

Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił wykonanie decyzji na mocy której pozwolono Gazpromowi uzyskać dostęp do ...

Nowe źródło czystej energii na Górnym Śląsku

Nowa elektrociepłownia pomoże w walce ze smogiem w Zabrzu i Bytomiu. EC ZABRZE to ...