Eksport ropy rozkręcił pompy w Ameryce

Post Image

Choć ceny ropy spadają, to w Stanach Zjednoczonych znów rośnie jej wydobycie. To pierwszy efekt odblokowania możliwości jej sprzedaży za granicę.

Po osiągnięciu w październiku minimalnego poziomu wydobycia w 2015 r. (9,1 mln baryłek dziennie) amerykańskie pompy znów żwawiej pracują. W grudniu wydobyły 9,2 mln baryłek – podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA). To jeszcze daleko do maksimum osiągniętego w maju 2015 r. – 9,6 mln bd., ale tendencja jest widoczna.

Tankowce popłynęły

Specjaliści widzą w tym efekt zniesienia embarga na eksport amerykańskiej ropy. W końcu grudnia teksańska spółka naftowa Enterprise Products jako pierwsza amerykańska firma podpisała kontrakt na eksport ropy po zdjęcie 40-letniego zakazu. Odbiorcą jest szwajcarski broker – spółka Vitol Group, która kupiła ropę dla krajowej rafinerii. W komunikacie Enterprise Products podkreślono, że zniesienie embarga pobudzi rozwój gospodarczy i da nowe miejsca pracy w USA oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne wielu krajów.

W Nowy Rok kolejny tankowiec popłynął z amerykańską ropą do Włoch. Sprzedającym jest koncern ConocoPhillips.

Nieprzypadkowo pierwsza ropa z USA trafi na Stary Kontynent. To rynek od lat zdominowany przez surowiec z Rosji. Co roku Federacja sprzedaje Europie ponad 220 mln ton swojej ropy.

Ropa z USA to surowiec tzw. lekki, dobrej jakości i mało zanieczyszczony. Zdaniem ekspertów jej głównym odbiorcą będzie Europa Zachodnia. Rafinerie w centralnej i wschodniej części kontynentu są przystosowane do cięższej ropy z Rosji. Jednak i tu zachodzą zmiany.

Nikt nie chce zmniejszać wydobycia

W 2014 r. udział rosyjskiej ropy w polskim rynku wyniósł 73,45 proc. Jesienią 2015 r. Orlen i Lotos kupiły lekką ropę saudyjską, co bardzo zaniepokoiło Rosjan. Z kolei Węgry importują lekką ropę z irackiego Kurdystanu.

Według najnowszej prognozy Royal Bank of Scotland cena ropy w 2016 r. może spaść nawet do 16 dolarów za baryłkę. Przyczyną jest jej nadmiar na rynku. Do amerykańskiego surowca wkrótce dołączy irański, do tego zima jest wyjątkowo lekka, a samochody na wielu rynkach gorzej się sprzedają. Popyt więc nie nadąża za wzrostem podaży.

A najwięksi gracze na rynku, podobnie jak USA, nie zwalniają wydobycia. – Arabia Saudyjska może poczekać dowolnie długo, póki rynek ropy się nie zbilansuje – zapowiedział prezes Saudi Amarco, arabskiego giganta naftowego. Saudyjczycy obniżyli w minionym tygodniu cenę swojego surowca o 60 centów na baryłce, by skutecznie konkurować z Iranem.

Także Rosja nie zmniejsza produkcji. Rok 2015 był pod tym względem rekordowy w 25-letniej historii Federacji. Rosjanie ogłosili, że wydobyli 534 mln ton ropy. Postępujący spadek wartości rubla rekompensuje bowiem koncernom niskie ceny surowca na rynku (koszty ponoszą w rublach).

Drożej w Kalifornii

Amerykańskie embargo zostało cofnięte w wyniku kompromisu osiągniętego przy okazji uchwalenia ustawy budżetowej, podpisanej przez Baracka Obamę 18 grudnia ub. r. Administracja prezydenta groziła utrzymaniem embarga, by uzyskać zgodę na finansowanie z kasy państwa odnawialnych źródeł energii oraz wsparcie dla działań na rzecz większej efektywności energetycznej. I to się udało. Prezydent podpisał budżet w momencie, gdy cena ropy Brent wynosiła 36,62 dolara za baryłkę – najmniej od grudnia 2008 r.

Walka o zniesienie zakazu eksportu trwała wiele lat. Przeciwko były rafinerie, które stracą teraz krociowe zyski osiągane dzięki niskiej cenie surowca w USA. Styczeń rozpoczął się w Stanach od wzrostu cen na stancjach benzynowych w Kalifornii. Eksperci tłumaczą to izolacją regionu od reszty surowcowego rynku USA. Ale jest to także sygnał, że rafinerie zaczynają drożej kupować surowiec od producentów, którzy już nie są skazani na krajowych odbiorców.

Mogą Ci się również spodobać

Drugi most energetyczny z Litwą ciągle na stole

Rozbudowa łącznika LitPol lub kabel podmorski Władysławowo–Kłajpeda to analizowane scenariusze synchronizacji systemów krajów bałtyckich. ...

Unia już wie, czym zastąpić gaz z Rosji

Komisja Europejska wybrała 14 priorytetowych projektów gazowych, które pozwolą zmniejszyć zależność od dostaw z ...

Jest jeszcze szansa dla polskich łupków

Stosunkowo małym kosztem można kontynuować poszukiwania. Od ponad dwóch lat nie wykonano w Polsce ...

Fundusze nie sprzedadzą akcji Polenergii Dominice Kulczyk

Generali OFE, Nationale-Nederlanden OFE i Aviva OFE zobowiązały się wobec siebie do niesprzedawania akcji ...

Japonia rozważa sprzedanie Polsce nowoczesnych reaktorów atomowych

Rząd Japonii rozważa eksport reaktorów jądrowych nowej generacji. Polska ma być jednym z pierwszych ...

Orlen prowadzi due diligence w Lotosie

Płocki koncern przystąpił do szczegółowego badania gdańskiego koncernu. Część naszych informatorów przekonuje, że to ...