Rozpędzone pompy OPEC

Bloomberg

Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia, członkowie kartelu eksporterów przekroczyli ustalone limity. I nie tylko oni.

OPEC opublikowało dane o rynku ropy w czerwcu. Wzrost wydobycia OPEC w porównaniu z majem wyniósł 393,5 tys. baryłek dziennie (bd). Kartel wydobył łącznie 32,611 mln bd.

„Wydobycie ropy zwiększyło się najwięcej w Libii, Nigerii (oba są wyłączone z porozumienia o zamrożeniu-red), Angoli, Iraku i Arabii Saudyjskiej, natomiast w Wenezueli (tonie w głębokim kryzysie – red) wydobycie spadło” – głosi raport OPEC. Produkcja ropy w Libii wzrosła w porównaniu z majem o 127 tysięcy baryłek dziennie – do 852 tysięcy bd. W Nigerii o 96,7 tysięcy baryłek dziennie – do 1,733 mln bd. Lider kartelu i największy eksporter – Arabia Saudyjska po raz pierwszy od obowiązywania porozumienia, zwiększyła pompowanie o 190 tysięcy baryłek dziennie – do 10,07 mln bd.

Kartel podtrzymał dotychczasową prognozę dla zapotrzebowania światowego rynku na 2017 r na poziomie 96,38 mln bd. Popyt wzrośnie o 1,27 mln bd. W przyszłym roku OPEC spodziewa się wzrostu popytu na ropę o 1,26 mln bd.

Kartel zwraca uwagę, że także kraje spoza OPEC nie wstrzymywały pomp. Wydobycie w Rosji w czerwcu było największe na świecie – 11,317 mln bd. Federacja wykonała w 93 proc. swoje zobowiązanie o zamrożeniu (zobowiązała się zmniejszyć pompowanie o 300 tys bd.)

Mogą Ci się również spodobać

Poszukiwany odważny do węgla

Gordyjski węzeł, w jaki polskie górnictwo splecione jest z energetyką, pokazał nam się w ...

Powstanie węglowy moloch?

Największa grupa energetyczna próbuje przekonać rząd do przeniesienia krajowych elektrowni węglowych do oddzielnej spółki. ...

Naftowy skandal we Włoszech

Największy włoski koncern paliwowy Eni oraz francuski Total jest zamieszany w skandal korupcyjny we ...

Nowy OPEC u drzwi

Czy OPEC+ przekształci się w nowy, większy i potężniejszy kartel eksporterów ropy? Tak. Jeżeli ...

Gaz z węgla ma pod górkę

Bez wsparcia rządu może się nie udać flagowa inwestycja Azotów i Tauronu w instalację ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Sześć punktów do osiągnięcia Europejskiego Zielonego Ładu

Europejski Zielony Ład to bardzo ambitny plan, który ma jeden cel – przekształcenie Europy ...