Rozpędzone pompy OPEC

Bloomberg

Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia, członkowie kartelu eksporterów przekroczyli ustalone limity. I nie tylko oni.

OPEC opublikowało dane o rynku ropy w czerwcu. Wzrost wydobycia OPEC w porównaniu z majem wyniósł 393,5 tys. baryłek dziennie (bd). Kartel wydobył łącznie 32,611 mln bd.

„Wydobycie ropy zwiększyło się najwięcej w Libii, Nigerii (oba są wyłączone z porozumienia o zamrożeniu-red), Angoli, Iraku i Arabii Saudyjskiej, natomiast w Wenezueli (tonie w głębokim kryzysie – red) wydobycie spadło” – głosi raport OPEC. Produkcja ropy w Libii wzrosła w porównaniu z majem o 127 tysięcy baryłek dziennie – do 852 tysięcy bd. W Nigerii o 96,7 tysięcy baryłek dziennie – do 1,733 mln bd. Lider kartelu i największy eksporter – Arabia Saudyjska po raz pierwszy od obowiązywania porozumienia, zwiększyła pompowanie o 190 tysięcy baryłek dziennie – do 10,07 mln bd.

Kartel podtrzymał dotychczasową prognozę dla zapotrzebowania światowego rynku na 2017 r na poziomie 96,38 mln bd. Popyt wzrośnie o 1,27 mln bd. W przyszłym roku OPEC spodziewa się wzrostu popytu na ropę o 1,26 mln bd.

Kartel zwraca uwagę, że także kraje spoza OPEC nie wstrzymywały pomp. Wydobycie w Rosji w czerwcu było największe na świecie – 11,317 mln bd. Federacja wykonała w 93 proc. swoje zobowiązanie o zamrożeniu (zobowiązała się zmniejszyć pompowanie o 300 tys bd.)

Mogą Ci się również spodobać

Unimot ma pierwszą stację paliw na Ukrainie

Spółka placówkę działającą pod marką Avia otworzyła w Kijowie. Wkrótce pod tym szyldem u ...

Europejscy energetycy przeciwni planom Komisji Europejskiej

Europejscy energetycy ze stowarzyszenia Eurelectric są przeciwni propozycjom ograniczania wsparcia dla istniejących mocy wytwórczych. ...

Nowe technologie w energetyce

Jak kreować wartość firm za pomocą innowacji technologicznych w energetyce – czy i kiedy ...

Szacunek Bogdanki: w pierwszym półroczu 112,1 mln zł zysku

Bogdanka szacuje, że miała w I półroczu 2017 roku 112,1 mln zł zysku i ...

Od kogo Unia kupuje gaz skroplony?

Rosjanie twierdzą, że są już drugimi po Katarze dostawcami LNG dla krajów Unii. Przeczą ...

Nie ma chaosu z cenami prądu?

– Nie ma mowy o żadnym chaosie, związanym z cenami energii elektrycznej – przekonywał ...