Royal Dutch Shell opuszcza piaski Kanady

Bloomberg

Koncern energetyczno-surowcowy Royal Dutch Shell poinformował, że wycofuje się z projektu wydobywania ropy z kanadyjskiego piasku.

Wydobywanie ropy z piasku jest nie tylko bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale także bardzo kosztowne. I ta druga przyczyna zdecydowała, że Shell zrezygnował z tego projektu.

W marcu tego roku koncern odsprzedał część swoich złóż w Kanadzie. Canadian Natural Resources Ltd. odkupi 100 proc. udziałów Shella w złożu Peace River oraz 50 proc. udziałów w Athabasca Oil Sands Project. W sumie Shell zarobił 30 mld dolarów na sprzedaży udziałów w złożach kanadyjskich.

Prezes Shell Ben van Beurden poinformował, że zarobione w ten sposób pieniądze posłużą do spłaty zobowiązań koncernu, a także sfinansowania projektów, które przyniosą wyższe zyski.

Kanadyjskie piaski roponośne znajdują się przede wszystkim w prowincji Alberta. Ogromne kontrowersje wzbudza nie tylko samo wydobycie ropy, ale także jego transport za pomocą rurociągu Keystone XL . To wart 8 mld dolarów projekt, firmowany przez korporację TransCanada, po którego zakończeniu kanadyjska ropa ma popłynąć z do Nebraski, gdzie nowy rurociąg łączyłby się z istniejącym już rurociągiem Keystone.

Mogą Ci się również spodobać

Pół ceny za energię nocą

Specjalna taryfa pojawi się już w tym sezonie grzewczym. W następnym roku może być ...

Nowy amerykański kontrakt PGNiG

Polski koncern podpisał kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. Będzie obowiązywać ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...

Poduszka warta 40 miliardów dolarów

Koncern paliwowy Surgutnieftiegaz posiada największe zasoby gotówki wśród firm z branży. W minionym roku ...

Rosną długi naftowych koncernów

Zadłużenie 15 największych koncertów Ameryki i Europy wzrosło w ciągu roku o jedną trzecią. ...

Polska – węglowa nadzieja Rosji

W portach Murmańska i St. Petersburga budowane są nowe eksportowe terminale węglowe. Kreml nie ...