Wenezuela importuje…. ropę

Bloomberg

Brytyjski BP i China Oil wygrały przetarg wenezuelskiego giganta PDVSA na dostawę w II kwartale ok. 8 mln baryłek ropy z Nigerii i USA

Umowa znacznie zwiększy zakupy przedsiębiorstwa państwowego PDVSA, ale brytyjskiemu koncernowi da dostęp do przetwarzania wenezuelskiej ropy albo odsprzedaży, a chińskim firmom zwiększy dostawy ropy wynikające z porozumień o pożyczkach za ten surowiec.

China Oil należąca do państwowej China National Petroleum Corp musi dostarczyć w kwietniu do terminala PDVSA w Curacao 2,7 mln baryłek amerykańskiej WTI w cenie z giełdy NYMEX plus 1,58 dolara za baryłkę, natomiast BP — 2,7 mln baryłek WTI w cenie o 2,39 dolara wyższej od NYMEX, zaś w maju-czerwcu 2,7 mln nigeryjskiej Qua Iboe w cenie NYMEX z umów terminowych plus 2 dolary za baryłkę. Warunki przetargu przewidują, że klient może zapłacić za transporty z USA i Nigerii wenezuelską ropą.

PDVSA odzywające poważny brak gotówki nie otrzymało tak wiele ofert na ten przetarg, jak poprzednio, mimo bardziej elastycznych warunków, np. z przedpłatą za dostawy. Niektóre firmy, które sprzedawały PDVSA ropę od czasu podjęcia przez to przedsiębiorstwo w 2014 r. regularnych zakupów, postanowiły nie stawać do przetargu, bo klient nie płaci za faktury. Firm maklerskich nie zaproszono do przetargu.

Od końca 2015 r., gdy PDVSA zaczęło spóźniać się z płaceniem dostawcom i nie odbierało transportów ropy, jest mu coraz trudniej współpracować z tradycyjnymi partnerami. Dla tych, którzy podejmą ryzyko, obecny przetarg i następny na dostawę 3 mln baryłek uralskiej ropy może dać im albo zwiększyć dostęp do wenezuelskiej ropy, o ile zgodzą się na transakcje typu swap.

BP po sprzedaniu w 2013 r. Rosnieftowi swego udziału w TNK-BP nie miał dostępu do ropy wenezuelskiej, na którą jest duży popyt w rafineriach w USA. Brytyjczycy kupują w Cushing w Oklahomie ropę WTI, a sprzedają Wenezueli produkty pochodne. Wenezuela eksportuje 1,8 mln bd, a importuje ok. 50 tys. bd.

Mogą Ci się również spodobać

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole na półmetku

Rozpoczęta blisko 2,5 roku temu, warta prawie 11,7 mld zł, budowa dwóch nowych bloków ...

Tomasz Rogala – Jak zadbać o konkurencyjność polskiego węgla

Gościem programu Barbary Oksińskiej #PROSTOzPARKIETU był Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Internet napędzany OZE

Do 2017 r. Google całkowicie przestawi się na energię odnawialną. Amerykański koncern internetowy zapowiada, ...

Giganci ostrzą zęby na bałtyckie projekty

Wśród zainteresowanych projektami stawiania wiatraków na Bałtyku ujawniło się kilku zagranicznych inwestorów. Wejście spółki ...

Energetyka zrzuci się na ratowanie Kompanii Węglowej. Są już oferty

PGE, Energa i PGNiG Termika złożyły wstępne oferty objęcia nowoutworzonych udziałów w Polskiej Grupie ...

Nie tylko Chiny kupują ropę z Iranu

Dwanaście tankowców irańskich dostarcza ropę do Chin i innych państw, omijając sankcje USA. Tak ...