Wenezuela importuje…. ropę

Bloomberg

Brytyjski BP i China Oil wygrały przetarg wenezuelskiego giganta PDVSA na dostawę w II kwartale ok. 8 mln baryłek ropy z Nigerii i USA

Umowa znacznie zwiększy zakupy przedsiębiorstwa państwowego PDVSA, ale brytyjskiemu koncernowi da dostęp do przetwarzania wenezuelskiej ropy albo odsprzedaży, a chińskim firmom zwiększy dostawy ropy wynikające z porozumień o pożyczkach za ten surowiec.

China Oil należąca do państwowej China National Petroleum Corp musi dostarczyć w kwietniu do terminala PDVSA w Curacao 2,7 mln baryłek amerykańskiej WTI w cenie z giełdy NYMEX plus 1,58 dolara za baryłkę, natomiast BP — 2,7 mln baryłek WTI w cenie o 2,39 dolara wyższej od NYMEX, zaś w maju-czerwcu 2,7 mln nigeryjskiej Qua Iboe w cenie NYMEX z umów terminowych plus 2 dolary za baryłkę. Warunki przetargu przewidują, że klient może zapłacić za transporty z USA i Nigerii wenezuelską ropą.

PDVSA odzywające poważny brak gotówki nie otrzymało tak wiele ofert na ten przetarg, jak poprzednio, mimo bardziej elastycznych warunków, np. z przedpłatą za dostawy. Niektóre firmy, które sprzedawały PDVSA ropę od czasu podjęcia przez to przedsiębiorstwo w 2014 r. regularnych zakupów, postanowiły nie stawać do przetargu, bo klient nie płaci za faktury. Firm maklerskich nie zaproszono do przetargu.

Od końca 2015 r., gdy PDVSA zaczęło spóźniać się z płaceniem dostawcom i nie odbierało transportów ropy, jest mu coraz trudniej współpracować z tradycyjnymi partnerami. Dla tych, którzy podejmą ryzyko, obecny przetarg i następny na dostawę 3 mln baryłek uralskiej ropy może dać im albo zwiększyć dostęp do wenezuelskiej ropy, o ile zgodzą się na transakcje typu swap.

BP po sprzedaniu w 2013 r. Rosnieftowi swego udziału w TNK-BP nie miał dostępu do ropy wenezuelskiej, na którą jest duży popyt w rafineriach w USA. Brytyjczycy kupują w Cushing w Oklahomie ropę WTI, a sprzedają Wenezueli produkty pochodne. Wenezuela eksportuje 1,8 mln bd, a importuje ok. 50 tys. bd.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom wygrał z Litwą

Szwedzki arbitraż uznał za bezzasadny litewski pozew o odszkodowanie 1,4 mld euro, które miałaby ...

Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak ...

Coś się dzieje na Krymie

Dwa gazociągi i dwie linie energetyczne uszkodzone zostały na Krymie. Zdaniem rosyjskich służb, to ...

Łatwiej zmienimy sprzedawcę prądu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na utworzenie Centralnego Systemu Wymiany Informacji. Powstanie ...

Przedstawiciel Gaz Systemu w zarządzie europejskiej organizacji

Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz Systemu Paweł Jakubowski został członkiem zarządu europejskiej organizacji ENTSOG, która ...

Niemcy zaczynają się bać sankcji USA

Nerwowa reakcja władz Niemiec na amerykańską zapowiedzi sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu ...