Ropa znów ma być po 50 dolarów

Bloomberg

Do początku marca mają zakończyć się konsultacje między OPEC i producentami ropy nie należącymi do kartelu.

– Efektem będzie ograniczenie wydobycia ropy – ujawnił w wywiadzie telewizyjnym dla programu „Wiesti” rosyjski minister energii, Aleksander Nowak.

Jeśli na rynku nie pojawią się nowe dostawy, to podaż zmniejszy się o ok. 1,3 mln baryłek dziennie.

Jego zdaniem już w tej chwili takie porozumienie popierają producenci, którzy mają trzy czwarte udziałów w globalnym rynku. — Zgodziliśmy się, że ostateczne porozumienie będzie gotowe do 1 marca. To będzie bardzo pozytywny sygnał dla rynku – mówił Nowak.

Jak na razie wiadomo, że Arabia Saudyjska, Wenezuela, Katar i Rosja uzgodniły w stolicy Kataru Ad Dausze, że zamrożą wydobycie na obecnym bardzo wysokim poziomie. Porozumienie, ale bez swoich zobowiązań poparli Irańczycy, którzy zapowiadają zwiększenie eksportu o 1 mln baryłek dziennie, z tego o 700 tys. baryłek już w najbliższej przyszłości – powiedział irański wiceminister ds ropy, Rokneddin Javadi cytowany przez agencję Shana.

Nowak przyznał, że rzeczywiście z Iranu nie ma żadnych sygnałów,że byłby gotów przyłączyć się do porozumienia. — Ale z Irańczykami już rozmawiają Wenezuelczycy – powiedział. Natomiast zapytany o przyłączenie się do tej akcji Meksyku i Norwegii odpowiedział: To jest możliwe.

O tym, że nie są wykluczone negocjacje już z całym OPEC mówił w Wiedniu specjalny przedstawiciel Rosji w organizacjach międzynarodowych, Władimir Woronkow.

Największą wartością porozumienia w Ad Dauha było to,że dogadali się ze sobą dwaj najwięksi producenci ropy Rosja i Arabia Saudyjska. Saudyjski minister ds ropy przyznał wtedy, że jest to pierwszy krok do stabilizacji sytuacji na rynku, po którym mogą nastąpić kolejne. — Rozmawialiśmy wówczas o różnych wariantach. Wśród nich była opcja pozostawienia sytuacji tak jak jest, jak i ograniczenia produkcji – ujawnił Nowak. Dodał, że w tej chwili cena, jaką producenci i importerzy są gotowi zaakceptować, to 50 dol. za baryłkę. W ostatni piątek baryłka Brenta kosztowała 33 dol. i była o 45 proc tańsza, niż przed rokiem.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG odkryło kolejne złoże

Koncern dowiercił się gazu ziemnego na terenie wielkopolskiej gminy Rokietnica. Obecnie prowadzona jest produkcja ...

Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego ...

Jak oskubać Gazprom?

Kijów chce wynająć zachodnią kancelarię, by skutecznie ściągnąć z Gazpromu karę blisko 6 mld ...

Orlen wybuduje w Płocku kolejną instalację

Koncern wykonał kolejny krok w kierunku zwiększenia wydajności i zyskowności swojej największej rafinerii. Kosztem ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Co wypadnie z systemu energetycznego?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Co wypadnie z systemu energetycznego? ...