Ropa znów ma być po 50 dolarów

Bloomberg

Do początku marca mają zakończyć się konsultacje między OPEC i producentami ropy nie należącymi do kartelu.

– Efektem będzie ograniczenie wydobycia ropy – ujawnił w wywiadzie telewizyjnym dla programu „Wiesti” rosyjski minister energii, Aleksander Nowak.

Jeśli na rynku nie pojawią się nowe dostawy, to podaż zmniejszy się o ok. 1,3 mln baryłek dziennie.

Jego zdaniem już w tej chwili takie porozumienie popierają producenci, którzy mają trzy czwarte udziałów w globalnym rynku. — Zgodziliśmy się, że ostateczne porozumienie będzie gotowe do 1 marca. To będzie bardzo pozytywny sygnał dla rynku – mówił Nowak.

Jak na razie wiadomo, że Arabia Saudyjska, Wenezuela, Katar i Rosja uzgodniły w stolicy Kataru Ad Dausze, że zamrożą wydobycie na obecnym bardzo wysokim poziomie. Porozumienie, ale bez swoich zobowiązań poparli Irańczycy, którzy zapowiadają zwiększenie eksportu o 1 mln baryłek dziennie, z tego o 700 tys. baryłek już w najbliższej przyszłości – powiedział irański wiceminister ds ropy, Rokneddin Javadi cytowany przez agencję Shana.

Nowak przyznał, że rzeczywiście z Iranu nie ma żadnych sygnałów,że byłby gotów przyłączyć się do porozumienia. — Ale z Irańczykami już rozmawiają Wenezuelczycy – powiedział. Natomiast zapytany o przyłączenie się do tej akcji Meksyku i Norwegii odpowiedział: To jest możliwe.

O tym, że nie są wykluczone negocjacje już z całym OPEC mówił w Wiedniu specjalny przedstawiciel Rosji w organizacjach międzynarodowych, Władimir Woronkow.

Największą wartością porozumienia w Ad Dauha było to,że dogadali się ze sobą dwaj najwięksi producenci ropy Rosja i Arabia Saudyjska. Saudyjski minister ds ropy przyznał wtedy, że jest to pierwszy krok do stabilizacji sytuacji na rynku, po którym mogą nastąpić kolejne. — Rozmawialiśmy wówczas o różnych wariantach. Wśród nich była opcja pozostawienia sytuacji tak jak jest, jak i ograniczenia produkcji – ujawnił Nowak. Dodał, że w tej chwili cena, jaką producenci i importerzy są gotowi zaakceptować, to 50 dol. za baryłkę. W ostatni piątek baryłka Brenta kosztowała 33 dol. i była o 45 proc tańsza, niż przed rokiem.

Mogą Ci się również spodobać

Potrzeba więcej dodatków do paliw

Diesel i benzyny muszą zawierać coraz więcej biokomponentów. Do realizacji tego celu konieczne są ...

Kto skorzysta na „zielonej” zmianie

Zdaniem ekspertów to nie Energa zyska najbardziej na poselskiej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach. ...

Gazprom: większy zysk, jeszcze większy dług

Gazowy rosyjski gigant zarobił w minionym roku na czysto dwa razy więcej aniżeli przed ...

Bitwa o ukraiński atom

Rosja chce przywrócić sobie kontrolę nad energetyką jądrową Ukrainy. Moskwa już znalazła sojusznika w… ...

Niespodziewany spadek dostaw gazu ze Wschodu

Niższe o ok. 20 proc. dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu dla PGNiG zanotowano w ...

Rosja zadowolona z decyzji OPEC, ale nie ograniczy produkcji ropy

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak nazwał w czwartek wstępne porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę ...