Orlen prześle ropę przez Janaf

Bloomberg

Czeskie rafinerie koncernu zyskają kolejną drogę importu ropy. Dzięki umowie z firmą Jadranski Naftovod będzie można ją transportować przez terytorium Chorwacji.

Unipetrol, czeska firma należąca do PKN Orlen, podpisała z chorwackim Jadranski Naftovod kontrakt na transport ropy rurociągiem Janaf. Według płockiego koncernu nowa trasa przesyłu surowca zwiększy możliwości importu ropy do Czech. W przyszłości może zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków surowca przez adriatyckie porty.

Kontrakt zawarto na trzy lata. Przewiduje on dostawy zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie. Zdolności przerobowe pierwszej z nich wynoszą 3,3 mln ton rocznie, a drugiej 5,4 mln ton. Dla porównania wszystkie rafinerie należące do grupy PKN Orlen mogą przerabiać do 35,2 mln ton surowca.

Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš, na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Połączeniem tym transportowany jest surowiec do rafinerii zlokalizowanych w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz na Węgrzech. Jadranski Naftovod przechowuje również ropę i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

PKN Orlen podaje, że niezależnie od właśnie zawartej umowy, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu Janaf. Obecnie Unipetrol do rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec rurociągami Przyjaźń oraz IKL.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najbogatszy człowiek w Afryce zbiera na megarafinerię

Aliko Dangote, najbogatszy człowiek w Afryce, zorganizował ponad 4,5 mld dol. finansowania dłużnego dla ...

Money/CNN: OPEC wygrywa wojnę z USA

Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła ...

PGNiG ma nowy blok energetyczny

W Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie oddano do użytku obiekt o 80 MW mocy elektrycznej brutto i ...

Czysta ropa z Rosji dotarła do Polski

Rosjanie poinformowali, że w niedzielę rano spełniająca normy rosyjska ropa dopłynęła do punktu odbioru ...

Negawaty, czyli oszczędzajmy, zamiast budować bloki

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku nie uwzględnia światowych trendów. Ukazał się właśnie projekt ...

Gaz w Polsce nadal będzie droższy niż w Niemczech

Rynkowe ceny w naszym kraju są znacznie wyższe niż na Zachodzie. Co gorsza, nie ...