Orlen prześle ropę przez Janaf

Bloomberg

Czeskie rafinerie koncernu zyskają kolejną drogę importu ropy. Dzięki umowie z firmą Jadranski Naftovod będzie można ją transportować przez terytorium Chorwacji.

Unipetrol, czeska firma należąca do PKN Orlen, podpisała z chorwackim Jadranski Naftovod kontrakt na transport ropy rurociągiem Janaf. Według płockiego koncernu nowa trasa przesyłu surowca zwiększy możliwości importu ropy do Czech. W przyszłości może zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków surowca przez adriatyckie porty.

Kontrakt zawarto na trzy lata. Przewiduje on dostawy zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie. Zdolności przerobowe pierwszej z nich wynoszą 3,3 mln ton rocznie, a drugiej 5,4 mln ton. Dla porównania wszystkie rafinerie należące do grupy PKN Orlen mogą przerabiać do 35,2 mln ton surowca.

Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš, na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Połączeniem tym transportowany jest surowiec do rafinerii zlokalizowanych w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz na Węgrzech. Jadranski Naftovod przechowuje również ropę i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

PKN Orlen podaje, że niezależnie od właśnie zawartej umowy, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu Janaf. Obecnie Unipetrol do rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec rurociągami Przyjaźń oraz IKL.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmarł pełnomocnik ds. górnictwa w rządzie Mazowieckiego

W wieku 87 lat zmarł Jan Macieja, ekonomista, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa w rządzie ...

Maciej Woźniak: PGNiG chce handlować gazem na całym świecie

Staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał LNG – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, gość programu ...

PGNiG kupiło LNG od Totala

Polski koncern kupił ładunek z około 100 mln m sześc. błękitnego paliwa po regazyfikacji. ...

Elektryczność na drogach

Akumulatory i infrastruktura punktów ładowania — to największe wyzwanie dla rozwoju elektromobilności w UE. ...

Jerzy Kwieciński prezesem PGNiG

Piotr Woźniak nie jest już prezesem gazowej spółki. Rada Nadzorcza PGNiG powołała nowy zarząd ...

Opolnica stanie się elektrownią hybrydową

Elektrownia Opolnica będzie czerpała energię nie tylko z przepływającej wody – jak dotychczas – ...