Orlen prześle ropę przez Janaf

Bloomberg

Czeskie rafinerie koncernu zyskają kolejną drogę importu ropy. Dzięki umowie z firmą Jadranski Naftovod będzie można ją transportować przez terytorium Chorwacji.

Unipetrol, czeska firma należąca do PKN Orlen, podpisała z chorwackim Jadranski Naftovod kontrakt na transport ropy rurociągiem Janaf. Według płockiego koncernu nowa trasa przesyłu surowca zwiększy możliwości importu ropy do Czech. W przyszłości może zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków surowca przez adriatyckie porty.

Kontrakt zawarto na trzy lata. Przewiduje on dostawy zarówno dla rafinerii w Kralupach, jak i Litvinovie. Zdolności przerobowe pierwszej z nich wynoszą 3,3 mln ton rocznie, a drugiej 5,4 mln ton. Dla porównania wszystkie rafinerie należące do grupy PKN Orlen mogą przerabiać do 35,2 mln ton surowca.

Rurociąg Janaf ma swój początek w miejscowości Omiš, na chorwackiej wyspie Krk i biegnie przez Chorwację, Węgry i Słowację, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Połączeniem tym transportowany jest surowiec do rafinerii zlokalizowanych w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz na Węgrzech. Jadranski Naftovod przechowuje również ropę i produkty naftowe dla największych światowych koncernów naftowych.

PKN Orlen podaje, że niezależnie od właśnie zawartej umowy, negocjowane są również warunki transportu surowca węgierskim odcinkiem rurociągu Janaf. Obecnie Unipetrol do rafinerii w Litvinowie i Kralupach transportuje surowiec rurociągami Przyjaźń oraz IKL.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftogaz odpowiada Gazpromowi

To nie prawda, że tranzyt gazu przez Ukrainę do Niemiec będzie kilka razy droższy, ...

Rząd przeprasza się z wiatrakami?

Ministerstwo Energii ma plan rozwoju dla ekoelektrowni. Już w tym roku chce dużej aukcji ...

Gazprom grozi Unii sądem

Należąca do Gazpromu spółka inwestycyjna gazociągu Nord Stream-2, grozi Komisji Europejskiej pozwem, jeżeli inwestycja ...

URE zatwierdziło taryfę dla gazoportu

Decyzja regulatora była ostatnim wymogiem niezbędnym do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. ...

Nord Stream II w polskim UOKiK

Podmioty, które chcą budować drugą nitkę gazociągu Nord Stream zwróciły się do polskiego UOKiK ...

Rosja traci gazowe dochody

Choć Rosja wyeksportowała w tym roku więcej gazu to zarobiła na nim o blisko ...