Petrobras walczy o życie

AFP

Dwa pozwy zbiorowe inwestorów w USA mogą doprowadzić brazylijskiego giganta paliwowego na skraj upadłości.

Prawnicy Petrobrasu wystąpili do sądu USA, aby odstąpił od rozpatrzenia jako grupowych, pozwów inwestorów dotyczących odszkodowania za straty spowodowane korupcją w koncernie, podała agencja Prime. Domagają się zmiany decyzji sądu Nowego Jorku, który w lutym połączył liczne pozwy posiadaczy papierów wartościowych koncernu w dwa pozwy grupowe. W amerykańskim prawodawstwie grupowe pozwy zwiększają szanse inwestorów na wygraną dużych odszkodowań.

Petrobras znalazł się w centrum zainteresowania mediów i organów ścigania w 2014 r. Wtedy wyszła na jaw gigantyczna korupcja wiążąca kierownictwo Petrobras i najwyższych polityków Brazylii (w tym byłego prezydenta Lulę – śledztwo trwa do dziś).

Szereg wysokich menadżerów brało za podpisane z współpracującymi firmami umowy 3 proc. od wartości kontraktu. Za te pieniądze Petrobras przekupywał polityków i wysokich urzędników. Według szacunków organów ścigania ten schemat korupcyjny przyniósł jego autorom ok. 3,8 mld dol. brudnego zarobku.

Następczyni Luli Dilma Rousseff też wiedziała o mechanizmach korupcyjnych Petrobrasu wykorzystywanych do wyprowadzania pieniędzy z koncernu. Niedawno straciła urząd w wyniku impeachmentu.

Skandal uderza w brazylijską gospodarkę. Kryzys osiągnął poziom lat 1980 tych i się pogłębia w miarę ujawniania nowych faktów. Sam koncern stracił nie tylko wiarygodność i pozycję (był największy i najdroższy w Ameryce Płd), ale też wartość rynkową. Spadła ona z 300 mld dol. (w 2008 r) do 20 mld dol. dziś.

Mogą Ci się również spodobać

Finowie wchodzą do Potoku

Fiński koncern energetyczny Fortum został głównym akcjonariuszem niemieckiego uczestnika projektu Nord Stream 2. I ...

Total pożegnał Iran

Francuski koncern paliwowy oficjalnie zakończył swoje interesy w Islamskiej Republice i wycofał się z ...

Kolejne baseny geotermalne na Podhalu

Największy kompleks geotermalny na Podhalu z powierzchnią basenów wynoszącą ponad 3 tys. metrów kwadratowych ...

Tureckie kłopoty Gazpromu

Importerzy rosyjskiego gazu z Turcji, nie chcą kupować surowca po cenie proponowanej przez Rosjan. ...

Błędne koło polskiej energetyki

O ile ceny prądu dla odbiorców indywidualnych nadal pozostaną bez zmian, o tyle średnim ...

List intencyjny Energi z ElektroMobility Poland

Energa podpisała list intencyjny ze spółką ElektroMobility Poland, powołaną do produkcji polskiego samochodu elektrycznego. ...