USA daje zgodę na wiercenia w Arktyce

Bloomberg

Koncern Shell dostał zgodę władz amerykańskich na poszukiwania i wydobycie ropy z dna Morza Czukockiego. Jest jednak warunek…

Zgodę wydało Biuro ds. bezpieczeństwa i ochrony przyrody (BSEE), podała agencja Prime. Pozwolenie opiewa na prace wydobywcze w dnie Morza Czukockiego ok. 100 km od północno-zachodniego wybrzeża Alaski. Warunkiem jaki Shell musi spełnić jest „zachowanie najostrzejszych rygorów bezpieczeństwa w rejonie prac”. Dobro unikalnego środowiska naturalnego wód wokół Alaski musi pozostać na pierwszym miejscu. Prace Shell będą tu dokładnie kontrolowane.

Według oceny Amerykanów, w Arktyce znajduje się około 20 proc. nieruszonych jeszcze zasobów światowych ropy i gazu. Jednak prace w tym rejonie wywołują liczne protesty na świecie. Każdy wyciek ropy może się bowiem okazać fatalny w skutkach dla miejscowego środowiska naturalnego.

Shell nie jest w Arktyce debiutantem, ale dotychczasowe próby źle się kończyły. Prace na platformie na Morzu Czukockim zostały w 2012 r przerwane, po tym jak koncern stracił kontrolę nad platformą i był zmuszony ewaluować z niej 18 nafciarzy.

Morze Czukockie stawia firmom trudne warunki. Jest żeglowne jedynie między lipcem a październikiem. Zimą całe morze skute jest lodem, a prądy unoszą tu góry lodowe. Na Wyspie Wrangla u wybrzeży Rosji znajduje się światowy rezerwat, żyje wielka populacja morsów, niedźwiedzi polarnych i ptaków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Narodziny petrojuana na giełdzie w Szanghaju

W Szanghaju uruchomiono obroty kontraktami terminowymi na ropę denominowanymi w juanach. Na chińskiej giełdzie ...

Możemy planować dekarbonizację energetyki

W samym portfelu InnoEnergy mamy już ok. 40 rozwiązań, których wdrożenie sprzyja znaczącemu ograniczeniu emisji ...

Zielone elektrownie wezmą na siebie ryzyko związane z wadliwymi przepisami

Ważą się losy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jeśli przepisy się zmienią, to ...

Katar pod lupą Brukseli

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie antymonopolowe wobec katarskiego dostawcy LNG na rynek unijny. „KE otworzyła ...

Czarny piątek na rynku ropy

Cena ropy gatunku WTI spadła w piątek po południu do zaledwie 50,7 dolarów. Cena ...

Energetyka jest dla ludzi

Inwestycje w tej branży zwykle kojarzone są z wartymi miliardy złotych projektami. To błąd. ...