USA daje zgodę na wiercenia w Arktyce

Bloomberg

Koncern Shell dostał zgodę władz amerykańskich na poszukiwania i wydobycie ropy z dna Morza Czukockiego. Jest jednak warunek…

Zgodę wydało Biuro ds. bezpieczeństwa i ochrony przyrody (BSEE), podała agencja Prime. Pozwolenie opiewa na prace wydobywcze w dnie Morza Czukockiego ok. 100 km od północno-zachodniego wybrzeża Alaski. Warunkiem jaki Shell musi spełnić jest „zachowanie najostrzejszych rygorów bezpieczeństwa w rejonie prac”. Dobro unikalnego środowiska naturalnego wód wokół Alaski musi pozostać na pierwszym miejscu. Prace Shell będą tu dokładnie kontrolowane.

Według oceny Amerykanów, w Arktyce znajduje się około 20 proc. nieruszonych jeszcze zasobów światowych ropy i gazu. Jednak prace w tym rejonie wywołują liczne protesty na świecie. Każdy wyciek ropy może się bowiem okazać fatalny w skutkach dla miejscowego środowiska naturalnego.

Shell nie jest w Arktyce debiutantem, ale dotychczasowe próby źle się kończyły. Prace na platformie na Morzu Czukockim zostały w 2012 r przerwane, po tym jak koncern stracił kontrolę nad platformą i był zmuszony ewaluować z niej 18 nafciarzy.

Morze Czukockie stawia firmom trudne warunki. Jest żeglowne jedynie między lipcem a październikiem. Zimą całe morze skute jest lodem, a prądy unoszą tu góry lodowe. Na Wyspie Wrangla u wybrzeży Rosji znajduje się światowy rezerwat, żyje wielka populacja morsów, niedźwiedzi polarnych i ptaków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Światło Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie stworzyły największą na świecie farmę solarną. Na powierzchni 8 kilometrów kwadratowych ...

Nabycie udziałów Rosnieftu przez Katar i Glencore to triumf Putina

Nabycie 19,5 proc. akcji Rosnieftu przez konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore, to ...

Gazprom odpowiada PGNiG: przegraliście w Sztokholmie

Rosyjski koncern twierdzi, że arbitraż w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany (obniżki) ceny gazu kupowanego ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...

O Nord Stream 2 na unijnym szczycie

Włochy chcą na najbliższym szczycie Unii rozmawiać o planach rozbudowy bałtyckiego gazociągu. Łączą ten ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...