USA daje zgodę na wiercenia w Arktyce

Bloomberg

Koncern Shell dostał zgodę władz amerykańskich na poszukiwania i wydobycie ropy z dna Morza Czukockiego. Jest jednak warunek…

Zgodę wydało Biuro ds. bezpieczeństwa i ochrony przyrody (BSEE), podała agencja Prime. Pozwolenie opiewa na prace wydobywcze w dnie Morza Czukockiego ok. 100 km od północno-zachodniego wybrzeża Alaski. Warunkiem jaki Shell musi spełnić jest „zachowanie najostrzejszych rygorów bezpieczeństwa w rejonie prac”. Dobro unikalnego środowiska naturalnego wód wokół Alaski musi pozostać na pierwszym miejscu. Prace Shell będą tu dokładnie kontrolowane.

Według oceny Amerykanów, w Arktyce znajduje się około 20 proc. nieruszonych jeszcze zasobów światowych ropy i gazu. Jednak prace w tym rejonie wywołują liczne protesty na świecie. Każdy wyciek ropy może się bowiem okazać fatalny w skutkach dla miejscowego środowiska naturalnego.

Shell nie jest w Arktyce debiutantem, ale dotychczasowe próby źle się kończyły. Prace na platformie na Morzu Czukockim zostały w 2012 r przerwane, po tym jak koncern stracił kontrolę nad platformą i był zmuszony ewaluować z niej 18 nafciarzy.

Morze Czukockie stawia firmom trudne warunki. Jest żeglowne jedynie między lipcem a październikiem. Zimą całe morze skute jest lodem, a prądy unoszą tu góry lodowe. Na Wyspie Wrangla u wybrzeży Rosji znajduje się światowy rezerwat, żyje wielka populacja morsów, niedźwiedzi polarnych i ptaków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dogrywka dla OZE na tych samych zasadach

Ministerstwo Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki zgadzają się na przeprowadzenie aukcji uzupełniającej dla odnawialnych ...

Pompy ropy zwalniają, cena rośnie

Wiele krajów OPEC zmniejszyło wydobycie zgodnie z umową z Wiednia. Wykonuje ją też Rosja. ...

Gaz z Litwy popłynie na Łotwę

Nie ma już przeszkód, by gaz z Litwy trafił na rynek sąsiada. Chciał to ...

PGNiG dokonało dużych odpisów

Ubiegłoroczne wyniki grupy okazały się słabsze od oczekiwanych. W tym roku mogą być jeszcze ...

Irma uderza w elektrownie jądrowe

Dwie amerykańskie siłownie atomowe, które znalazły się na drodze huraganu Irma, wstrzymały pracę. Bez ...

Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się ...