Iran tematem szczytu Rosja-OPEC

Bloomberg

W Moskwie trwają dziś rozmowy szef organizacji eksporterów ropy z ministrem energetyki Rosji. Tematem numer jeden jest powrót Iranu do gry.

Abdullah Al-Badri sekretarz generalny OPEC stwierdził dziś przed rozmowami z rosyjskim ministrem, że organizacja oczekuje stabilizacji cen ropy w przyszłym roku i że stabilizacja utrzyma się przez długi czas, podała agencja Prime.

– Wszyscy straciliśmy na braku stabilności na rynku oraz wahaniach cenowych, które miały miejsce w ostatnich kwartałach. Bieżąca sytuacja to wyzwanie dla wszystkich producentów ropy. Na dzisiejszym spotkaniu będziemy o tym rozmawiać – dodał sekretarz OPEC.

Nowak dodał, że rynek ropy pozostaje pod wpływem czynników politycznych. Jako przykład podał porozumienie między Iranem a G6 skutkiem którego ma być zdjęcie sankcji, co nie pozostanie bez wpływu na rynek ropy.

Według prognozy Morgan Stanley z ubiegłego tygodnia spadek cen ropy i zmniejszenie inwestycji w wydobycie nie spowodowało na razie spadku podaży surowca na rynku. Przeciwnie – za ostatnie pół roku kraje OPEC zwiększyły pompowanie o 1,5 mln bd. Stąd wniosek o największym od 30 lat spadku cen na ten surowiec. Jeżeli Iran zrealizuje swoje zapowiedzi podwojenia wydobycia, to sytuacja może się jeszcze skomplikować. Rosja przez lata nie słuchała apeli OPEC o zmniejszenie wydobycia dla utrzymania poziomu cen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej łupkowej ropy, a mniej gazu

Nowe szacunki nie będą mocno odbiegać od tych z 2012 r. Potwierdzają, że tak ...

Skarb się wystraszył

Nieoczekiwanie walne zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej głosowało nad podniesieniem kapitału nie o 5,6 mld ...

Po pożarze zniszczone 1,2 km linii wysokiego napięcia

Ok. dwóch tygodni zajmie odbudowa ponad 1,2 km linii wysokiego napięcia zniszczonej w Tychach ...

Chińczycy sprzedają Europie LNG z Rosji

Popyt na gaz skroplony w Azji – największym rynku dla tego surowca, spada więc ...

Gazprom grozi Unii sądem

Należąca do Gazpromu spółka inwestycyjna gazociągu Nord Stream-2, grozi Komisji Europejskiej pozwem, jeżeli inwestycja ...

Gdyby nie opłata emisyjna, za paliwa płacilibyśmy mniej

Benzyny i diesel są dziś znacznie droższe niż rok temu, i to mimo dużego ...