Ropa ma uratować rosyjskiego rubla

Bloomberg

Wysoka cena ropy pozwoli zatrzymać spadek kursu rubla wywołany amerykańskimi sankcjami, uważa były wicepremier i minister finansów Rosji.

– Pomimo opuszczania rosyjskiej giełdy przez zagranicznych inwestorów, mamy teraz wysoką cenę ropy. Dlatego poważnych nowych wahań kursowych nie oczekuję. Do tego osłabiony rubel pomaga naszemu eksportowi i wiele branż, w widoczny sposób na tym zarobi. Tak więc bilans z obecnej sytuacji będzie niezły i nie wpłynie mocno na wzrost gospodarczy – przekonywał Aleksiej Kudrin były wicepremier i minister finansów Rosji podczas wtorkowego Forum Giełdowego w Moskwie, cytuje agencja TASS.

Dziś ropa marki Brent kosztuje 68,49 dol. za baryłkę (-0,23 proc. d/d). Amerykańska marka WTI straciła 0,25 proc. i kosztuje 63,26 dol. za baryłkę.

Aleksiej Kudrin kieruje Centrum opracowań strategicznych, który pracuje obecnie nad strategią rozwoju gospodarczego Rosji na lata 2018-2024. Ekonomista podkreślił, że w dalszym rozwoju wydarzeń kluczowe jest zachowanie władz.

„Bardzo dużo zależy od działań rządu, mających na celu wsparcie firm objętych sankcjami. Chodzi przede wszystkim o restrukturyzację długów, szczególnie koncernu Rusal (Olega Deripaski -red), który ma trochę mniej niż 9 mld dol. do spłacenia. Harmonogram spłaty tego długu będzie miał wpływ na rynki. I podjęte w tym wypadku działania określą nastój inwestorów” – uważa Aleksiej Kudrin.

Tymczasem według wiceprezesa Banku Rosji Siergieja Szwecowa banki w USA zaczęły utrudniać amerykańskim inwestorom rozliczenia z giełdą w Londynie (i notowanych tam rosyjskich papierów -red) z powodu nowych sankcje przeciwko Rosji.

Mogą Ci się również spodobać

Ekonomiści nie widzą większego sensu w energii plus

Pomysł wprowadzenia dodatków lub ulg rekompensujących odbiorcom energii wzrost jej cen krytykują ekonomiści. Część ...

Wysyp postępowań URE

Regulator zbada tysiące firm, które nie ograniczyły poboru prądu podczas kryzysu energetycznego przed rokiem. ...

Za pół roku Bruksela zajrzy do umów gazowych

Komisja Europejska może zacząć sprawdzać gazowe kontrakty krajów członkowskich już na początku przyszłego roku. ...

Saudyjczycy szykują się do dramatycznej zmiany

Arabia Saudyjska planuje spektakularną zmianę strategii gospodarczej: w ciągu 20 najbliższych lat planuje stworzyć ...

PKN Orlen rozszerzy działalność, m.in. o kosmetyki

Koncern chce prowadzić hurtową sprzedaż m.in. artykułów spożywczych, odzieży i kosmetyków. To efekt planowanej ...

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości

Energetyka nieuchronnie musi się zmieniać. Jak jednak te zmiany odpowiedzialnie przeprowadzić w polskich warunkach. ...